Jak ruszyć autem?

prawo-jazdy-opole

Ruszanie samochodem jest jednym z najistotniejszych, jeśli nie najistotniejszym elementem sztuki jazdy pojazdem dwuśladowym. Bez tego nie można ruszyć w nawet najkrótszą podróż. Od tego rozpoczyna się większość jazd w czasie odbywania nauki prawa jazdy (patrz: Szkoła Jazdy D-H). Jeśli nie opanujemy prawidłowo tej części, nie będziemy mogli przejść do dalszych fragmentów składających się w jedną całość zatytułowaną jazda autem. No właśnie, jak ruszyć samochodem? W tym mini poradniku zostanie przedstawionych kilka wskazówek dotyczących prawidłowego ruszania z miejsca. Przemyślenia te zostały poparte kilkuletnim doświadczeniem i radami wyniesionymi z kursów prawa jazdy oraz wsparciem specjalistów szkoły D-H, oferujących kurs prawo jazdy w Opolu.

Ruszanie na płaskiej nawierzchni

Zacznijmy od ruszania na płaskiej nawierzchni. Lwia większość początku naszych podróży odbywa się na niemalże równym jak stół podłożu i ten element trzeba jak najszybciej przyswoić. Jak już jesteśmy w środku pojazdu, musimy sprawdzić, jakie jest położenie lewarka zmiany biegów i hamulca ręcznego. Każda kombinacja położenia dźwigni zmiany przełożeń oraz hamulca postojowego wymaga innej techniki ruszania.

Jeśli „wajcha” zmieniająca przełożenia jest na luzie, to możemy uruchomić samochód bez żadnych dodatkowych czynności związanych ze sprzęgłem. Jak mamy zaciągnięty ręczny, najpierw trzeba tego typu hamulec spuścić, następnie wcisnąć pedał sprzęgła znajdujący się po lewej stronie zestawu pedałów znajdującego się pod nogami kierowcy, a potem wbić pierwszy bieg. Jeśli chcemy ruszyć autem, musimy delikatnie zwolnić pedał sprzęgła i wtedy powoli ruszymy się z miejsca. Jeśli zwolnienie sprzęgła jest zbyt gwałtowne, wtedy z dużym prawdopodobieństwem zgasimy silnik i procedurę musimy powtórzyć. Gdy nie mamy zaciągniętego ręcznego, wszystko odbywa się w taki sam sposób, tylko odejmujemy czynności związane ze spuszczeniem hamulca postojowego.

Ruszanie z biegu

Często zostawiamy samochód z wrzuconym biegiem i tak rozpoczynamy pracę samochodu. W tym przypadku, zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce, najpierw musimy wcisnąć pedał sprzęgła, gdyż jeśli nie wykonamy tej czynności, samochód ruszy samoczynnie, co doprowadzi do nieprzewidzianych zdarzeń, których chcemy za wszelką cenę uniknąć. Jeśli mamy zaciągnięty hamulec awaryjny, najpierw należy wcisnąć sprzęgło, potem uruchomić samochód, a następnie spuścić wajchę znajdującą się zazwyczaj na panelu środkowym pojazdu i stopniowo oraz spokojnie opuścić pedał sprzęgła, pod warunkiem, jeśli mamy wrzucony pierwszy bieg. W przypadku, gdy mamy wrzucony bieg inny niż pierwszy, po wciśnięciu sprzęgła i uruchomieniu pojazdu, wrzucamy jedynkę (najpierw wrzucenie na luz, a potem wrzucenie pierwszego biegu przy wciśniętym sprzęgle), a potem spuszczamy ręczny (jeśli jest zaciągnięty), a potem powoli i bez śpiesznie opuszczamy pedał sprzęgła.

W tym artykule poruszyliśmy temat ruszania samochodem na płaskim terenie. Pomoże to z pewnością każdemu, kto szykuje się do zdobycia prawo jazdy Opole. W kolejnej części przyjrzymy się technice ruszania pojazdem pod górkę i z górki. Jest to trudniejsza część sztuki rozpoczynania naszej podróży i tu trzeba mieć opanowane podstawy odjeżdżania z miejsca na równym podłożu. Poćwiczmy ten element kilka razy, aż opanujemy to w odpowiedni sposób, zanim przystąpimy do dalszej części nauki sztuki ruszania samochodem.