Śruba jest najważniejszą częścią wszystkich urządzeń. Dla różnych materiałów stosowane są wały ślimakowe z różnymi ślimakami. Wybór odmiany zależy od stopnia napełnienia zsypu i opiera się na strukturze (konsystencji) materiału.
1. Śruba pełna. Wytłaczane z blachy stalowej, a następnie poszczególne elementy są ciasno wciskane na wał rurowy. Reprezentuje ciągłą spiralę.
Wersja ta służy głównie do podawania ziarna i innych suchych materiałów w postaci sypkiej, drobnoziarnistej, średniozagęszczonej, suchej-materiałów bez właściwości zbrylających. Materiałami tymi mogą być kreda, gips, popiół, suchy piasek, żużel, cement itp.
Charakterystyka obrotowa wału ślimakowego Budrem:
współczynnik wypełnienia zsuwni ε = 0,3 – 0,45;
prędkość obrotowa ślimaka 50 – 120 obr/min.
2. Przenośnik taśmowy. Wykonane z metalowej taśmy spiralnej. Jest on zamontowany na osi w taki sposób, że pomiędzy wewnętrzną krawędzią a wałem powstaje szczelina. Ma to na celu zapewnienie, że ładunek toczy się z powrotem po spirali, tzn. miesza się w trakcie przemieszczania się w przenośniku ślimakowym.
Stosuje się je do przemieszczania lepkiego, grudkowatego materiału oraz przy zgarnianiu resztek z rynny zsypowej. Ten typ wału ślimakowego może przenosić żwir, wapień, piaskowiec i żużel.
Charakterystyka rotacji:
współczynnik wypełnienia ε = 0,25 – 0,4;
prędkość obrotowa 40 – 100 obr/min.