Samo zjawisko przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną zostało odkryte przez francuskiego fizyka Alexandre’a Edmonda Becquerela w XIX wieku. Pierwszy panel słoneczny, który zaprezentował światu, miał efektywność na poziomie 1% (współczesne baterie są co najmniej 10 razy bardziej efektywne). A w XX wieku Albert Einstein teoretycznie uzasadnił efekt fotoelektryczny, za co otrzymał Nagrodę Nobla. Dzisiaj, pomysły Einsteina są rozwijane i wdrażane przez współczesnych naukowców badających energię słoneczną.
Jak zbudowany jest panel słoneczny firmy Menzel Fotowoltaika?
Każdy panel składa się z ogniw: ogniw fotowoltaicznych wykonanych z krzemu z różnymi modyfikacjami. Zamieniają one energię fotonów na prąd. W ogniwach fotowoltaicznych są warstwy – warstwa n i warstwa n. Gdy promienie słoneczne uderzają w warstwę n, dodatkowe elektrony opuszczają atomy i przechodzą do warstwy n, gdzie są wolne miejsca. W ten sposób następuje ruch elektronów w zamkniętym obwodzie, który składa się z ogniwa fotowoltaicznego i akumulatora.
Sprawność baterii słonecznych
W zależności od modyfikacji krzemowych paneli, wydajność będzie inna. Maksymalną sprawność można osiągnąć stosując panele monokrystaliczne – do 25%. Ale baterie wykonane z takiego materiału mają również najwyższą cenę. Jednym z popularnych typów baterii są baterie polikrystaliczne – ich sprawność wynosi do 18%, a cena jest znacznie niższa.
Ponadto na wydajność fotowoltaiki w Opolu mają wpływ pory roku. W lecie wydajność energetyczna wzrasta wraz z długością dnia. Jednak wydajność może być zmniejszona z powodu intensywnych upałów. W zimie jednak mniej światła słonecznego dociera do powierzchni ogniwa słonecznego i poziom wydajności może być wyższy.