Jak przejrzeć tokarkę po pracy?
Każdego dnia w przedsiębiorstwach przemysłowych maszyny i urządzenia wytwarzają różnego rodzaju przedmioty, a ich działanie musi być perfekcyjne, jeśli chcemy, by efekt końcowy procesu produkcyjnego spełniał nasze oczekiwania. Do każdej pojedynczej operacji robot wytwórczy musi być przygotowany, by wszystkie produkty były jednolite i bardzo dobre zarazem. Bez względu na to, czy wykonują toczenie CNC, wiercenie, prasowanie, napełnianie, czy też zginanie, stan techniczny poszczególnych urządzeń powinien być na najwyższym poziomie. Jedną z maszyn, która wymaga dbałości i regularnego przeglądu po użyciu jest tokarka sterowana numerycznie, obrabiająca nawet kilkadziesiąt przedmiotów dziennie. Co zrobić, by urządzenie działało bez zarzutu za każdym razem?
Kwestie techniczno-mechaniczne
Czasami bywa tak, że między jednym działaniem a następnym jest bardzo krótki odstęp czasu uniemożliwiający nawet wzrokową kontrolę jakości. To zwiększa ryzyko szybszego zużycia poszczególnych komponentów, a to się wiąże z wydatkiem większej ilości pieniędzy. Kiedy jest to możliwe, np. po ostatnim toczeniu CNC w danym dniu roboczym, mechanik zajmujący się urządzeniami sterowanymi numerycznie przygląda się poszczególnym częściom i sprawdza, czy one działają tak, jak należy. Gdy jakakolwiek część mechanizmu jest zużyta, warto ją zmienić lub zregenerować wedle zaleceń producenta. W trakcie tej inspekcji warto też przyjrzeć się wszystkim ostrzom skrawającym, by były cały czas ostre i zdatne do właściwego obrabiania elementu. Jeśli poszczególne końcówki są niezdatne do użycia, trzeba je wycofać z użytku i kupić nowe. W razie stępienia ostrza, można je naostrzyć za pomocą dedykowanych do tego urządzeń.
Czyszczenie powierzchni zewnętrznych
Po każdej pracy zostają ślady w postaci wiórów z przedmiotu obrabianego oraz płyn użyty do chłodzenia urządzenia oraz przyszłego produktu. Oczywistym jest to, żeby urządzenie (znajdujące się w NetSpec) oczyścić z niepotrzebnych kawałków, które nie przydadzą się do niczego. Przy takiej czynności trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ bardzo łatwo o skaleczenie lub inne urazy. Przede wszystkim trzeba się zaopatrzyć w rękawice i okulary ochronne, pędzelek, mały pojemnik na odpady oraz ewentualnie sprężone powietrze do usunięcia resztek trocin lub stali. Tą czynność, jak i każdą inną inspekcyjną, trzeba wykonać przy wyłączonym i odłączonym od zasilania urządzeniu. Najpierw wszystkie odpadki należy zebrać w jednym miejscu wewnątrz urządzenia wykonującego toczenie CNC, a następnie wsypać je do przygotowanego wcześniej kubeczka. Czasami zdarza się, że małe kawałki zostały w środku. W tej sytuacji niezbędne jest użycie sprężonego powietrza, lecz po jego użyciu trzeba posprzątać teren pracy dookoła, by nie było żadnego zagrożenia dla osób pracujących przy tokarce.
Gotowość w każdym momencie
Każdy pracownik wykonujący jakiekolwiek działania przy urządzeniu sterowanym numerycznie musi stosować się do wszystkich zasad BHP, by nie stała mu się jakakolwiek krzywda. Nie można się śpieszyć, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia wypadków oraz szybszego zużycia poszczególnych części. Jeśli zauważy pogorszenie pracy w trakcie toczenia CNC, musi bezzwłocznie wyłączyć urządzenie, odłączyć go od zasilania i z pomocą specjalisty daną awarię usunąć. Nawet przy każdej drobnej pracy warto przejrzeć urządzenie, by wszystkie wytwarzane produkty były bez wad.