Wszystko co musisz wiedzieć o wybielaniu zębów
Każdy z nas marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu. Współczesna stomatologia oferuje szereg nowoczesnych metod wybielania zębów. Wszystko zależy od decyzji pacjenta, jego stanu zdrowia jamy ustnej oraz kompetencji i sprzętu lekarza.
Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania
Przed przystąpieniem do wybielania stomatolog Opole musi wyczyścić zęby – usunąć kamień nazębny oraz wyeliminować wszelkie przebarwienia związane z dietą lub używkami (np. papierosami). Drugim niezbędnym zabiegiem jest fluoryzacja zębów. Zęby muszą być mocne i zdrowe, nieobjęte próchnicą, a jakiekolwiek stany zapalne w jamie ustnej wyleczone. Podczas wyżej wymienionych zabiegów lekarz stomatolog Opole zadba o nasze zęby i dokładnie zweryfikuje stan jamy ustnej.
Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?
Nie każdy pacjent może poddać się zabiegowi wybielania zębów. Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do wybielania zębów.
Nie możesz przystąpić do zabiegu wybielania zębów, jeśli:
• nie masz ukończonych 16 lat
• jesteś kobietą w ciąży lub karmisz piersią
• cierpisz na chorobę błon śluzowych lub przyzębia brzeżnego
• cierpisz na zaawansowaną próchnicę zębów
• cierpisz na cukrzycę, epilepsję lub chorobę Parkinsona
• utraciłeś uzębienie i cierpisz na resorpcję wewnętrzną lub zewnętrzną zębów
• jesteś osobą bezzębną,
• masz alergię na dany komponent preparatu wybielającego lub lateks (przy wybielaniu laserowym)
• masz problemy z kręgosłupem, szczękościskiem, stawami skroniowo-żuchwiwymi, światłowstrętem lub nadpobudliwością
• posiadasz dogłębne pęknięcia i rysy na szkliwie
Jeżeli masz wątpliwości, czy kwalifikujesz się do zabiegu wybielania, umów się na wizytę do stomatologa Opole, który dokładnie zbada twoje zęby i rozwieje wszystkie wątpliwości.
Czy zabieg wybielania jest bezpieczny?
Tak, wybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że stosujemy się zaleceń lekarza stomatologa lub postępujemy zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Wybielanie zębów nie osłabia zębów oraz nie zwiększa podatności na próchnicę, jeżeli zabieg jest wykonywany prawidłowo, a także jeżeli dbamy o higienę jamy ustnej. Zabieg nie ma również wpływu na pogarszanie wypełnień kompozytowych i innych uzupełnień protetycznych.
Nie powinno się stosować kilku metod wybielania jednocześnie. Najczęściej prowadzi to do nadwrażliwości zębów.
Czy wybielanie jest bolesne?
Kiedy wybielamy zęby laserowo czy za pomocą lampy, zabieg nie powinien powodować jakichkolwiek dolegliwości – pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonany. Czasami pomimo zabezpieczenia dziąseł specjalnym preparatem, środek wybielający przedostanie się w ich okolice, a pacjent odczuwają lekkie pieczenie.
Wybielając za pomocą nakładek, pasków lub sztyftów, pacjent zazwyczaj nie odczuwa dolegliwości bólowych, o ile nie wybiela zębów zbyt intensywnie – w takim przypadku może odczuwać nadwrażliwość dziąseł podczas aplikacji preparatów oraz ból poszczególnych zębów.
Zdrowy, biały uśmiech jest wizytówką każdego z nas. Dlatego warto zadbać o swoje uzębienie i regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny.