Najgłębsza kopalnia w Polsce

taśmy transportowe

1320 – dokładnie tyle metrów głębokości ma najmłodsza polska kopalnia węgla kamiennego. Budryk w Ornontowicach to także najgłębszy tego typu obiekt w kraju. Dzisiaj zabiorę was na wycieczkę po tym wyjątkowym miejscu, pałacach, a na koniec dowiedziecie czym są taśmy transportowe.

1320 metrów w głąb ziemi

Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia miano najgłębszej w kraju uzyskała w 2011 roku. Wtedy to też zakończona została jedna z największych inwestycji górniczych w ostatnich latach. Polegała ona na wydrążeniu przekopu z poziomu 1050 m do głębokości 1290 metrów. W następnych latach prowadzono prace przy budowie chodnika łączącego z szybem oraz wyposażenia przekopu m.in. w taśmy transportowe, dokładnie takie jak produkuje opolska firma Kopalmat. Dzięki potężnej inwestycji wartej prawie miliard złotych kopalnia dotrze do nowych pokładów bardzo porządnego węgla koksowego. W ten sposób wydłuży ona swoją pracę do 2077 roku! W 2015 roku zakończono kolejne prace pogłębiające szyb, tym razem do głębokości 1320 metrów.

Kilka słów o Budryku

Kopalnia Budryk to jedna z najmłodszych kopalni węgla kamiennego w kraju. Prace nad jej budową rozpoczęły się w 1979 roku. Swoją powierzchnią obejmuje blisko 36 km2, na terenie dwóch gmin – Ornontowice i Gierałtowice, a także 3 miast – Knurowa, Czerwionki i Mikołowa. Wydobycie węgla w Kopalni rozpoczęto w ramach rozruchu technologicznego w marcu 1994, a formalną działalność eksploatacyjną podjęto w lipcu 1995 r. W związku z tym, że swoją pracę zaczęła zaledwie kilkanaście lat temu, przez lata należała także do grona najnowocześniejszych zakładów na śląsku. Posiadała nowoczesne taśmy transportowe, które znacząco ułatwiały pracę, a także skracały czas transportu.

Atrakcje w Ornontowicach

Ornontowice to nie tylko kopalnia. To także piękny zabytkowy park i Pałac Hegenscheidtów. Budynek powstał pod koniec XIX wieku, jako siedziba ówczesnych właścicieli miejscowości. Pałac w stylu eklektyczno-renesansowym to prawdziwa perełka śląska. Wśród wyróżniających się elementów architektonicznych należy wymienić np. taras z podcieniami arkadowymi, trójkątne szczyty, uskokowe gzymsy, liczne pilastry międzyokienne oraz półokrągły portal.