Moc skrawania uzależniona od detali drobnego elementu

Moc skrawania uzależniona od detali drobnego elementu

Ewa Krajewska
toczenie-cnc

Jakość obrabianych przedmiotów uzależniona jest od prawidłowego funkcjonowania części biorących udział w procesie obróbczym oraz osób obsługujących urządzenia i montujących dane elementy. Dużą rolę podczas toczenia odgrywają płytki tokarskie, które mają bezpośredni kontakt z półproduktami i je formują. Żeby kształt przyszłego przedmiotu był taki, jak w projekcie, tabliczki skrawające muszą posiadać odpowiednie kąty wierzchołkowe zapewniające odpowiedni wygląd finalnego elementu. Muszą być też wykonane z odpowiedniego materiału, by podczas obróbki w tokarce nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń, które wygenerują potężne koszty przeznaczone na naprawy lub zakup nowych części.

Specyfikacje dobrane do rodzaju

Najlepiej mieć ze sobą wiele płytek o różnych kształtach, by można było w jak najkrótszym czasie i jak najdokładniej uformować obrabiane elementy (pomoże w tym AFK Tools). Najważniejszym parametrem jest kąt wierzchołkowy, który decyduje o tym, jak głęboko element skrawający może wejść w zamocowany na wrzecionie przedmiot. Im mniejsze rozwarcie między ramionami, tym głębiej w przedmiot może wbić się element obrabiający, co jest pomocne przy rzeczach o wyrafinowanych kształtach. Lecz w tym przypadku wytrzymałość tej płytki jest mniejsza, a ten parametr zwiększa się wraz ze wzrostem kąta rozwarcia. Dzieje się tak dlatego, gdyż w trakcie skrawania bierze udział sama krawędź elementu, a gdy różnica między środkiem a ostrzem jest mała, to rozkład sił jest w miarę równomiernie rozłożony. Inaczej jest z płytkami tokarskimi o małym kącie rozwarcia, gdzie najwięcej pracy ma krawędź ostrząca, która jest najbardziej narażona na odkształcenia. By zminimalizować ryzyko deformacji, w tego typu narzędziach stosowane są materiały o podwyższonej wytrzymałości na gięcia, pęknięcia, czy też stępienia. Parametry surowca wykorzystywanego do wykonania narzędzia skrawającego musi spełnić wymagania ustalone przez instytucje, które normują składniki poszczególnych elementów montowanych w urządzeniach sterowanych numerycznie.

Odpowiedzialna praca przed i w trakcie formowania

Cała praca związana z obróbką przedmiotu pójdzie na marne, jeśli dobierze się nieodpowiednią końcówkę skrawającą, lub gdy ustawi się nieprawidłowe parametry robocze tokarki lub innej maszyny. Wtedy nawet najmocniejsze i najdokładniej wykonane płytki tokarskie będą mało przydatne i bezużyteczne. Trzeba też wiedzieć, w którym momencie zmienić końcówki, bo poszczególne etapy skrawania mogą wymagać zastosowania tabliczek o różnych parametrach. Lecz tu podstawową rzeczą, o której zawsze pamiętać, są kształt i składniki z pozoru małego, ale bardzo ważnego elementu.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz