Czy ogrzewać dom?

czym ogrzewać dom

Budując dom każdy inwestor prędzej czy później stanie przed dylematem – jakie ogrzewanie wybrać? Jeżeli na działce znajduje się ogrzewanie miejskie lub gaz sprawa może wydawać się prostsza. Co jednak w sytuacji, kiedy musimy zdecydować się na tradycyjny piec opalany paliwem stałym?

Czym ogrzewać dom w sezonie grzewczym?

W Polsce wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się węgiel i ekogroszek. Ich silna pozycja na rynku opałów to zasługa przede wszystkim niskiej ceny i tradycji. Nie szkodzą im coraz bardziej restrykcyjne normy środowiskowe, a także warunki techniczne do montażu kotłowni węglowej. Jak mówi specjalista z firmy produkującej przenośniki ślimakowe – Polacy po prostu kochają palić węglem. To kwestia starych przyzwyczajeń. Czy dobrych? Niekoniecznie!

Dlaczego coraz częściej wybiera się ekogroszek?

Wybierając ekogroszek, możemy utrzymać stabilne, niskie koszty ogrzewania oraz wykorzystać zamienne źródła ciepła. Piece przystosowana do spalania ekogroszku poradzą sobie także z drewnem. Piec na ekogroszek zakupił w ostatnim czasie Pan Mariusz – pracownik firmy produkującej przenośniki ślimakowe. Jak sam mówi, jest on zainteresowany korzystaniem również z odnawialnych źródeł energii takich jak pompa ciepła czy system solarów. Przy wykorzystaniu pieca na ekogroszek średnio w jednym sezonie grzewczym zużyjemy 3,5 tony paliwa (do ogrzania domu o powierzchni około 200 m2). O tym, czym chcemy palić, musimy zdecydować już na etapie projektu. W wielu przypadkach dostosowanie domu do odpowiedniego paliwa będzie wymagało zmian projektowych jak, chociażby zmianę lokalizacji kotłowni.

Co, jednak jeżeli mamy możliwość wyboru sieciowego źródła ciepła? Zazwyczaj koszty takiego ogrzewania są wyższe, ale! Nie musimy martwić się o zakup węgla, zasyp zasobnika czy miejsce do przechowywania opału. To niezwykła wygoda, którą doceni tylko ktoś, kto musi każdego dnia mierzyć się z utrzymaniem ogniska domowego. Dla bardziej wymagających można zastosować połączenie obu sposobów ogrzewania. Jest to jednak kosztowe w trakcie budowy i spełni swoją funkcję jedynie w wyjątkowych sytuacjach.