Wiązki kablowe – bezpieczeństwo i wydajność maszyn i urządzeń
Wiele osób zna problem ciągłego plątania się kabli, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych mechanizmów, które wymagają wielu kabli do prawidłowego działania. Tylna strona każdego mechanizmu może być bardzo nieprzyjemnym widokiem. Jest to również bardzo niebezpieczne: kable mogą pokryć się kurzem, mogą się rozerwać i w ogóle nie nadawać się do użytku. Może to mieć negatywny wpływ na działanie każdego mechanizmu. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i negatywnych konsekwencji, wynaleziono wiązki kablowe. Zapewniają one sprawne, a przede wszystkim bezpieczne i wydajne działanie wielu urządzeń.
Co to są wiązki kablowe i jak powstają?
Wiązka kablowa to połączenie dwóch lub więcej kabli elektrycznych służących do przesyłania sygnałów lub energii elektrycznej. Mają one własną, charakterystyczną strukturę, a ich mocowanie odbywa się w określony sposób, zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Wiązki kablowe są stosowane w wielu dziedzinach do elektrycznego łączenia elementów różnych maszyn i urządzeń. Efektem tego jest duże zapotrzebowanie na nie we wszystkich kluczowych sektorach: w przemyśle, lotnictwie, technice kolejowej, motoryzacji, przemyśle stoczniowym, a także w gospodarstwach domowych.
Produkcja takich wiązek kablowych odbywa się w kilku etapach, w których należy przestrzegać określonych zasad. Pierwszy krok polega na przycięciu samych przewodów do wymaganej długości. Poszczególne druty są następnie układane w określonym wzorze na szablonie i łączone w wiązki. Po ułożeniu wiązki kablowej należy ją odpowiednio oznaczyć, zabezpieczyć końcówki, a następnie owinąć taśmą izolacyjną.