Jak i czym można przetransportować ziarno?

Zboże i jego przetwory są jednym z podstawowych składników pożywienia nie tylko dla ludzi, ale także dla wielu zwierząt w gospodarstwach rolnych. Aby uzyskać ziarno o odpowiedniej jakości, należy ściśle przestrzegać wszystkich ustalonych zasad i przepisów dotyczących jego produkcji. Każdy magazyn zbożowy musi zapewniać następujące czynności związane z ziarnem: przyjęcie, obróbka (czyszczenie i suszenie), przechowywanie, przemieszczanie wewnętrzne, wydawanie. W realizacji tych operacji biorą udział specjalne urządzenia, wśród których można wyróżnić przenośniki kubełkowe. Są to specjalne mechanizmy, które umożliwiają pionowy transport ładunków masowych. Przenośniki kubełkowe cieszą się również dużym zainteresowaniem w przemyśle górniczym, chemicznym, metalurgicznym, szklarskim i ceramicznym, a także w produkcji materiałów budowlanych.

Przenośniki kubełkowe – najlepsi pomocnicy w zakładach przemysłowych

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić zakład przemysłowy działający szybko i sprawnie bez specjalistycznego sprzętu. Na przykład przenośniki kubełkowe to doskonali pomocnicy, którzy umożliwiają transport zboża i wielu innych produktów w sposób ciągły, a do tego niezwykle wydajny. W porównaniu z innymi przenośnikami, urządzenia te są znacznie bardziej ekonomiczne, łatwe w obsłudze i praktyczne w użyciu. Przenośniki kubełkowe charakteryzują się dużą wydajnością przy stosunkowo niewielkiej masie i mocy napędu.

Do transportu ładunków stosuje się specjalne łyżki, których wielkość i konstrukcja zależą od właściwości fizycznych transportowanych materiałów. Bezpieczna i wydajna eksploatacja przenośników kubełkowych wiąże się z kilkoma czynnikami, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Z uwagi na to, że przenośniki kubełkowe mogą wykonywać swoją pracę w sposób ciągły, zapewniając przenoszenie materiałów we właściwe miejsce i we właściwym czasie, ich części składowe, czyli kubełki, mogą się zużywać. W takiej sytuacji należy je wymienić na nowe, a najlepiej zwrócić się do renomowanego producenta (np. firmy Budrem), który specjalizuje się w produkcji podzespołów do różnych typów przenośników.