Przemysł 4.0 – Czy roboty zastąpią ludzi w pracy?
Od kilku dni zagłębiam się w struktury tematu bezrobocia i trafiłam na temat „przemysł 4.0”. Zaskoczyło mnie to, ponieważ trafiłam na artykuły mówiące o tym, że roboty miałyby na dobre „wygryźć” ludzi z pracy. Czy to prawda, że maszyny mogą w 100% zastąpić ludzi? Czym tak naprawdę jest przemysł czy też gospodarka 4.0? Dodam, że nie jest to najświeższy temat, ale nikt nas o tym nie uświadamia. Nasuwa się pytanie „dlaczego”?
Czym jest przemysł 4.0?
Mój znajomy korzystał kiedyś z usług firmy Kopalmat, oferującej części do przenośników taśmowych, i orientował się, na moją prośbę, o co chodzi w tym całym przemyśle. Okazuje się, że przemysł 4.0 to nic innego, jak nowa generacja przemysłu, gospodarki, która składa się na niemiecki projekt zwany Projekt Industrie 4.0. Jest to kolejny etap w przemyśle tuż po epoce maszyn parowych, produkcji masowe, automatyzacji. Projekt zakłada, że nastąpi duży wzrost produktywności i polepszenie jakości wprowadzanych zmian technologicznych, między innymi na produkcji. Plusem tejże generacji okazuje się wprowadzenie zmian w kulturze organizacji przedsiębiorstw, co nie oznacza, że maszyny faktycznie zastąpią ludzi, ale przede wszystkim podniesie to znaczenie człowieka na produkcji, który przecież stoi za wszystkimi podejmowanymi decyzjami. Bez czynnika ludzkiego nie byłoby żadnej nowej generacji. Ktoś musi przecież stać za opracowaniem tego i każdego innego projektu. Fakt ten mnie uspokaja, ponieważ prawda o bezrobociu nie jest taka brutalna, jaka mogłaby się wydawać. Wracając do idei tego projektu, to przewiduje on cyfryzację i automatyzację – można powiedzieć, że również digitalizacje pewnych procesów ręcznych, wykonywanych w przemyśle.
Projekt „Przemysł 4.0” to rewolucja technologiczna
Mówi się o tym projekcie, że to rewolucja, ponieważ w dużej mierze uwzględnia on właśnie czynnik ludzki, który będzie odgrywał nową rolę. Zmiany w kulturze organizacyjnej to poważny krok, na który trudno zdecydować się przedsiębiorstwom. Dzięki innowacyjności przemysłu 4.0 powstaną inteligentne fabryki, w których większość prac przejmą roboty, ale nie wyprą one pracowników z fabryk już działających. Minusem całego zajścia jest to, że powstające fabryki będą niemalże całkowicie zautomatyzowane. Plusem jest to, że cały proces produkcji będzie znacznie szybszy i wydajniejszy, a konsumenci będą bardziej zadowoleni. Wszystko to powstaje w odpowiedzi na nasze potrzeby, a prawda jest taka, że społeczeństwo jest coraz bardziej wymagające.
Tomasz Haiduk, dyrektor branż przemysłowych w firmie Siemens, uświadamia konsumentów, że to właśnie społeczeństwo wymaga od przemysłu rozwoju, przez co rynek wywiera presja na jeszcze nie zautomatyzowane produkcje. Przemysł 4.0 to szansa na sukces konkurencji na rynku przemysłowym w całej Europie.
Pozwoliłam sobie dzisiaj na trochę dłuższy artykuł, ale świadomość o tym, co dzieje się na rynku jest niezwykle ważna. Tymczasem zapraszam Cię do przeczytania poprzedniego artykułu.