W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat infrastruktura drogowa bardzo mocno się rozwinęła, a ilość pojazdów poruszających się na ulicach kilkukrotnie wzrosła. Wiele organizacji robi wszystko, by ograniczyć liczbę samochodów w ścisłych centrach miast, gdyż to zmniejszy korki oraz oczyści powietrze. Wykonywane też są działania, by ludzie coraz częściej korzystali z komunikacji miejskiej. By móc prowadzić autobusy i przewozić ludzi na liniach regularnych, trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, które różnią się od tych, przeznaczonych dla kierowców np. motocykli lub samochodów osobowych. Prawo jazdy Opole kategorii D uprawniające do kierowania pojazdami rozwożącymi ludzi można zdobyć spełniając kilka warunków.
Wstępne warunki
Najważniejszym warunkiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz ukończenie 24 lat, choć jeśli uzyskało się wstępną kwalifikację, to uprawnienia do prowadzenia autobusów można uzyskać w wieku już 21 lat albo 23, jeśli ukończyło się kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Aby prowadzić pojazdy o długości co najmniej 10 metrów, trzeba mieć doświadczenie w prowadzeniu samochodów osobowych i być mentalnie przygotowanym do rozwożenia osób, gdyż kierowca autobusu to zawód bardzo odpowiedzialny wymagający wzmożonego skupienia oraz bardzo dużej ostrożności. Aby rozpocząć kurs prawa jazdy Opole (w: Szkoła Jazdy D-H) kategorii D, prócz orzeczenia lekarskiego i Profilu Kandydata na Kierowcę, trzeba mieć badania psychologiczne.
Kurs i egzamin, ale nie tylko…
Teoretyczny kurs prawa jazdy trwa 20 godzin lekcyjnych (ok. 15 godzin zegarowych) i można go zaliczyć albo poprzez udział w wykładach organizowanych w ośrodku szkoleniowym, albo poprzez e-learning (forma on-line). Można też przystąpić od razu do egzaminu teoretycznego organizowanego przez lokalny Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, lecz wymaga to bardzo dużej ilości czasu poświęconego na samodzielne przygotowanie do testu. Gdy zaliczyliśmy teoretyczny kurs lub egzamin, można wtedy przystąpić do kursu praktycznego trwającego 60 godzin dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B i 40 godzin dla kierowców z uprawnieniami do prowadzenia samochodów ciężarowych (kategoria C). Podczas tej części kursu wyrabia się podstawowe umiejętności związane z prowadzeniem kilkunastometrowych pojazdów, które przydadzą się zarówno podczas państwowego egzaminu praktycznego, jak i podczas rozwożenia osób. Po zdaniu egzaminu praktycznego, aby mieć uprawnienia do rozwożenia osób, trzeba mieć zaliczony kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy), uzyskać wpis 95 potwierdzający posiadanie niezbędnych kwalifikacji oraz należy udać się do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie składamy wniosek o wydanie Karty Kierowcy.
Droga droga do dużych pieniędzy
Koszt wszystkich kursów i egzaminów, a także spraw formalnych może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, tak więc nie jest to mało, ale w przyszłości można zarobić większe pieniądze wykonując zawód kierowcy autobusu. Ta profesja daje dużo możliwości rozwoju umiejętności jako kierowcy oraz sprawia, że można poznać nowe miejsca. Lecz tu trzeba być skupionym na pracy, a nie na zwiedzaniu atrakcyjnych miejsc. Jednak przy niezłych zarobkach można mieć na urlop swoich marzeń. Trzeba tylko jeździć autobusami tak jak należy.