Znaczenie i funkcje płotu na przestrzeni czasu

Znaczenie i funkcje płotu na przestrzeni czasu

Ewa Krajewska
ogrodzenia-wroclaw

Przez wiele dziesięcioleci zastosowanie poszczególnych przedmiotów ulegało ewolucji. Kiedyś były one używane do pewnej grupy czynności, a z czasem liczba zastosowań wzrastała w znaczący sposób. Doskonałym przykładem mogą być ogrodzenia Wrocław, które od wielu lat oddzielają teren prywatny od użyteczności publicznej, a teraz lista funkcji jest znacznie dłuższa. Trzeba brać pod uwagę fakt, iż technologia wytwarzania uległa polepszeniu, przez co możliwości produkcyjne są większe, a ilość opcji jest też bardzo duża.

 

Od ochrony do sztuki

 

Jak już zostało wspomniane we wstępie, płoty od samego początku mają za zadanie oddzielić teren użytkowany przez mieszkańców domu lub właścicieli terenu od przestrzeni publicznej lub używanej przez inne osoby. Kiedyś były one drewniane i zazwyczaj miały bardzo prostą konstrukcję, jednakże w tamtych czasach potrzeby były zdecydowanie mniejsze. Z biegiem czasu ogrodzenia Wrocław były coraz masywniejsze i bardziej rozbudowane, gdyż ryzyko włamania się przez obce osoby było coraz większe, a stan posiadania też uległ poprawie. Drewniane paliki zostały zastąpione przez w pełni betonowe konstrukcje składające się ze słupków i kilkumetrowe płyty lub płoty z metalowymi przęsłami. Na początku nowej ery ochrony własnej posiadłości najważniejsza była solidność, lecz z czasem coraz większą uwagę zwracano na wykończenie, szczególnie elementów łączących pionowe elementy. Firmy budowlane i producenci (jak np. Inox Partner) dodawały stopniowo dodatki jak np. płytki klinkierowe pokrywające betonowe konstrukcje lub wzory na przęsłach, ale pamiętano także o solidności konstrukcji, gdyż używano coraz lepszych mieszanek betonowych oraz mocniejszych prętów tworzących szkielet, który ma utrzymać należyty kształt przez nawet kilkadziesiąt lat. Dzisiejsza technologia pozwala na łączenie wszystkich cech i dziś można zobaczyć różnorodne płoty, które pasują do wystroju domu, ale także równie dobrze chronią przed nieproszonymi gośćmi.

 

Przyszłe zastosowania

 

Nie wiadomo, co konkretnie będzie szykowane za kilka, kilkanaście lat, ale z całą pewnością można spodziewać się tego, że komponenty używane do budowy będą mocniejsze i trwalsze, a elementy dekoracyjne ogrodzenia Wrocław będą jeszcze mocniej dostosowane pod wygląd całości. Ochrona jest cały czas priorytetem i być może użyte będą czujniki, które będą informowały o przyjściu niepożądanych osób i alarmowały domowników w odpowiednim momencie. Na pewno technologia pójdzie do przodu i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zatrzymać.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz