Wypadek, czyli jak pokryć koszty uszkodzenia?
Codziennie na drogach dochodzi do setek wypadków, gdzie biorące udział w tych zdarzeniach pojazdy są w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone. Trzeba jak najszybciej te uszkodzenia usunąć, by móc dalej jeździć, o ile dany pojazd jest zdolny do dalszego użytkowania. Aby uzyskać pieniądze na naprawę samochodu, trzeba mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Jest to konieczny warunek, jeśli nie chcemy mieć jakichkolwiek problemów związanych z brakiem ubezpieczenia na samochód. Profesjonalny agent ubezpieczeniowy Opole to większy spokój i brak ryzyka uszczuplenia domowego konta, o ile spełnione zostaną podstawowe warunki.
Stłuczka – i co dalej?
Podstawowym elementem, od którego trzeba zacząć postępowanie odszkodowawcze, jest ustalenie szczegółów zdarzenia. W tym przypadku trzeba ustalić faktyczny przebieg oraz to, kto był faktycznie winny temu zajściu. Trzeba spisać dane uczestników, firmę ubezpieczeniową i numer polisy OC sprawcy, datę, godzinę i miejsce zdarzenia, a także opis zdarzenia. Nie należy zapomnieć o fotograficznej dokumentacji pojazdów uczestniczących w zdarzeniu drogowym. Taka zasada działa wtedy, kiedy w kolizji nikt nie odniósł obrażeń i gdy wina jednego z uczestników jest niepodważalna. Gdy nie ma możliwości ustalenia sprawcy, trzeba wezwać Policję, która sama ustali przebieg wypadku, spisze zeznania i na tej podstawie ustali winnego zdarzenia.
Jak spisać oświadczenie z ubezpieczeniem OC?
Z wszystkimi danymi od sprawcy (dane personalne, agent ubezpieczeniowy Opole wydający polisę, numer polisy, data ważności), oświadczeniem, dokumentacją zdarzenia oraz raportem od rzeczoznawcy należy się udać do ubezpieczyciela sprawcy, który rozpocznie tok postępowania. Trzeba zrobić to jak najszybciej, by mieć to wszystko z głowy. W międzyczasie należy złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania wraz z wszystkimi szczegółami zdarzenia podanymi wcześniej oraz numerem konta, na który mają być wypłacane pieniądze. Następnym krokiem jest wyliczenie kosztów naprawy samochodu. Wtedy przyjeżdża rzeczoznawca, który oceni zakres uszkodzeń i w odpowiedni sposób wyliczy kwotę odszkodowania. Przed wizytą tej osoby u nas nie można pod żadnym pozorem użytkować samochodu, ani naprawiać pojazd, bo wtedy szkody mogą być większe, a to rzeczoznawca może wychwycić. Odszkodowanie może być wypłacone na dwa sposoby: albo ubezpieczyciel wypłaci w gotówce pieniądze przeznaczone na naprawę szkód i pokrycie kosztów związanych z holowaniem, postępowaniem, itd., albo zrobić tak, by ubezpieczyciel nadzorował proces naprawy w wskazanym przez nas warsztacie, a my nie będziemy musieli zawracać sobie głowy różnymi formalnościami związanymi z likwidacją szkód i pozostanie nam wtedy tylko czekać na naprawiony samochód.
Jak widać, proces wypłaty odszkodowania jest wieloetapowy, ale należy przejść przez wszystkie szczeble, jeśli chcemy raz na zawsze zapomnieć o zdarzeniu, w którym uczestniczyliśmy. Ważne jest, by do tego procesu podejść szczegółowo i nie odpuścić żadnego etapu. Pominięcie któregoś z nich znacznie utrudni naprawę powstałych szkód i może zaistnieć ryzyko tego, że będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów z własnej kieszeni. Najlepiej jeździć bezszkodowo i nie uczestniczyć w żadnych zdarzeniach drogowych. Wtedy wszelkie formalności znikną, a my zaoszczędzimy czas i nerwy.