Jak wykonać skomplikowane wzory na tokarce?

toczenie-cnc

Dzisiejsza technologia pozwala na wykonanie różnorodnych, nawet najbardziej rozbudowanych, przedmiotów za pomocą jednego urządzenia sterowanego numerycznie wykonującego np. toczenie CNC. Wystarczy rozległe wyobrażenie o wyglądzie wykonywanego przedmiotu oraz dostępność do nowoczesnego urządzenia, które będzie w stanie wykonać wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Jednak potrzeba perfekcyjnego przygotowania oraz niezwykle wzmożonej koncentracji, by całość została wykonana w należyty sposób, bez skaz. Kluczem do prawidłowej pracy odpowiednich narzędzi jest napisanie odpowiedniego programu, w którym zawarty jest cały harmonogram działań tokarki. Bez tego nie ma mowy o uzyskaniu wymarzonego efektu, ani o zyskaniu kolejnych potencjalnych klientów chcących wykonać arcydzieła wykonywane urządzeniem sterowanym numerycznie.

Przemyślany projekt

Żaden przedmiot nie zostanie wykonany bez odpowiedniego projektu komputerowego, który musi posiadać nie tylko rozmiary obrabianego elementu, ale także dokładnie opracowany plan pracy narzędzi wykonujących toczenie CNC. Tu wymagana jest niezwykła staranność i opanowanie, gdyż przy wykonaniu koncepcji w wersji cyfrowej trzeba podać wymiary i dane nawet najmniejszych rozmiarów takich jak np. grubość ścianki, wielkość wgłębienia, długość panelu, itd. Jak będziemy mieli wszystkie wymiary naszego przyszłego przedmiotu, przystępujemy do przygotowania planu działania, a przy skomplikowanych rzeczach musi być on rozbudowany i w związku z tym toczenie CNC powinno trwać odpowiednio długo. Trzeba skoordynować działania tak, by nie doszło do żadnego usunięcia niepotrzebnej części materiału.

Właściwe działanie

Kluczem do właściwego uformowania elementu jest odpowiednie zamocowanie do wrzeciona urządzenia, ponieważ niewłaściwie przytwierdzony obracający się element może zostać odczepiony, powodując duże zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu tokarki. Należy mieć pod ręką wszystkie, nawet niestandardowe, końcówki, które mają być zastosowane przy toczeniu CNC. Jedne końcówki będą przeznaczone do kształtowania powierzchni zewnętrznej, a inne do wewnętrznej. O ile przy zewnętrznej części rzeczy wydają się proste i czytelne, o tyle przy ewentualnym skrawaniu wewnętrznej części mogą wystąpić komplikacje związane z usunięciem naddatku materiału, jeśli chcemy uzyskać wszędzie taką samą grubość ścianki. Działanie urządzenia musi być zgodne z wgranym programem, który musi uwzględniać chwilowe wyłączenia tokarki, by móc w danym etapie wymienić końcówkę tnącą. Przez cały czas toczenia CNC zarówno urządzenie, jak i element obrabiany muszą być nawilżane płynem, by nie doszło do przegrzania lub pożaru.

Czynności kontrolne

Po zakończeniu pracy należy sprawdzić, czy wszystkie wymiary rzeczywistego przedmiotu są zgodne z projektem (wykonanym przez NetSpec). Jeśli tak, to wystarczy ewentualnie oszlifować ostre krawędzie, pomalować całość i wtedy można używać stworzony produkt wedle naszego uznania. Jeżeli są jakiekolwiek uchybienia, to należy wykonać czynności poprawcze, które mają na celu doprowadzenie elementu poddanemu procesowi toczenia CNC do należytego stanu. Nie warto się śpieszyć z wykonaniem skomplikowanego architektonicznie elementu, gdyż jeden najmniejszy błąd może sprawić, że jego konstrukcja potrwa nieskończoność, a straty finansowe będą olbrzymie.