Wycieczka do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Wycieczka do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Ewa Krajewska
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Pierwszy weekend wiosny postanowiłam spędzić aktywnie – wybrałam się wraz z grupą przyjaciół na wycieczkę! Naszym celem początkowo miał być Śląsk – a dokładniej Chorzów i Katowice. Po przejrzeniu atrakcji jakie moglibyśmy odwiedzić nasz wybór zmienił się diametralnie! Niespodziewanie wybraliśmy odwrotny kierunek i podjęliśmy odważną decyzję – czas odwiedzić Wałbrzych!

Pierwsze wiosenne „włojaże”

Celem naszej wycieczki okazało się być Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. To największy tego typu obiekt w Polsce. Mieści się on w odrestaurowanej kopalni węgla kamiennego „Julia”. Stara Kopalnia to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych pełnych atrakcji. Wśród atrakcji możemy podziwiać cały park maszynowy, przenośniki ślimakowe i zabytkowe wnętrza budynków. Odwiedzając to miejsce pierwsze co rzuciło nam się w oczy to ogromna przestrzeń. Teren do zwiedzania się po prostu ogromny! Poprzemysłowe budynki tworzą niesamowitą atmosferę, a ich rozmiar pozwala wyobrazić sobie jak wiele ludzi musiało tu pracować. Stara Kopalnia to tak naprawdę kilka obiektów. My odwiedziliśmy Muzeum Przemysłu i Techniki, Galerię Sztuki Współczesnej i Centrum Ceramiki Unikatowej.

Jakie historie skrywa muzeum

W Muzeum mieliśmy okazję poznać historię węgla, górnictwa i górników. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądały maszyny, które dawniej wydobywały tu węgiel czy go transportowały na powierzchnię (http://www.budrem.net/przenośniki ślimakowe). Dodatkowo dzięki przewodnikowi (wejście na teren muzeum tylko z przewodnikiem) dowiedzieliśmy się sporo o geologii i historii Wałbrzycha. Drugą część zwiedzania poświęciliśmy Centrum Ceramiki Unikatowej. Obejrzeliśmy zbiory, które tam zgromadzono i szybko przenieśliśmy się do galerii sztuki. Dodam jeszcze że w Centrum Ceramiki można wziąć udział w warsztatach, jednak wymaga to zarezerwowania nieco więcej czasu.

Dodatkowo na terenie Starej Kopalni turyści mogą odwiedzić uroczą kawiarnię i odpocząć w pokojach gościnnych. Ponieważ nasza wycieczka była jednodniowa to nie mieliśmy okazji sprawdzić jak prezentuje się nocleg na terenie muzeum. Wracając z Wałbrzycha z pewnością nikt z nas nie żałował, że porzuciliśmy pomysł odwiedzin Śląska. Miasto i Stara Kopalnia to naprawdę wielka atrakcja i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w weekend.

 

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz