Wszystko o stali

Wszystko o stali

Ewa Krajewska

Niemal wszystko, co nas otacza dookoła, nawet w najmniejszych elementach, jest w jakiejś części wykonane ze stali toczonej cnc. Ten materiał jest bardzo odporny na wiele różnych czynników zarówno mechanicznych, jak i chemicznych. Wykorzystywana jest w bardzo wielu dziedzinach życia codziennego, takich jak: budownictwo, przemysł ciężki, informatyka, motoryzacja, robotyka, itd. W wielu przypadkach jest niezastąpionym materiałem, który wpływa na poprawne działanie różnych urządzeń i przedmiotów codziennego użytku. Jednak wiele osób nie wie, jakie parametry ma ten materiał. Ten artykuł przybliży niektóre detale dotyczące stali.

Rodzaje toczenia CNC

Stal jest to stop żelaza, którego zawartość węgla jest nie większa niż 2,1%, a skład jest uzależniony od różnego parametrów, z tym że udział żelaza musi być większy niż pozostałych składników. Ten materiał jest cieplnie obrabialny, a dzięki różnym pierwiastkom jest wytrzymalszy, trwalszy oraz bardziej odporny na korozje niż żelazo. Dodatkowo stal jest sprężysta, a także odporna na rozciąganie i ściskanie. Ten surowiec, jeśli ma mniejszą zawartość węgla, jest bardziej odporne na kruchość, ale też jest miększy i mniej wytrzymały, w porównaniu z wysokowęglowym odpowiednikiem.

Rozróżniamy wiele rodzajów toczenia CNC. Ze względu na udział składników stopowych stal dzieli się na stopową i węglową. W pierwszym przypadku udział poszczególnych dodatkowych pierwiastków może sięgać od kilku nawet do kilkudziesięciu procent, a przy stali niestopowej udział tychże pierwiastków jest mniejszy niż dopuszczalne wartości graniczne. Stal ze względu na zastosowanie dzielimy na konstrukcyjną, narzędziową i specjalną. Stal konstrukcyjna ma zastosowanie głównie w szkieletach budynków, maszynach i urządzeniach i musi być wytrzymała na różne trudne warunki. Narzędziowa stal jest stosowana w przyrządach pomiarowych oraz różnego rodzaju kluczach rób śrubokrętach. Stal specjalna ma z reguły dużą ilość dodatków stopowych, a proces obróbkowy i montażu jest bardzo skomplikowany. Biorąc pod uwagę zawartość węgla i wewnętrzną strukturę tego materiału, stal dzielimy na podeutektoidalną, gdzie zawartość węgla jest mniejsza niż 0,77%, eutektoidalną (równe 0,77%) oraz nadeutektoidalną (ilość węgla większa niż 0,77%).

Zastosowanie stali

Jak widać, stal ma bardzo duże zastosowanie i składa się z różnego rodzaju pierwiastków, które wpływają na parametry takie jak: rozciągliwość, obrabialność (patrz: NetSpec), twardość, czy też odporność na różne czynniki. Trzeba dobrać odpowiedni rodzaj stali, żeby jej funkcjonowanie było jak najlepsze i zapewnić jak najdłuższą trwałość. Należy poczytać wiele różnych informacji o tym materiale, jej parametrach, szczegółach, itd., żeby móc w jak najlepszy sposób wykorzystać stal w każdej dziedzinie naszego życia. Zastosowanie niewłaściwego rodzaju stali przy różnego rodzaju przedmiotach może wpływać na to, jak długo dany przedmiot będziemy użytkować i jak często będziemy musieli naprawiać lub konserwować. Dobrze wiedzieć dużo o stali, by móc ją zastosować we właściwy i najlepszy sposób, by ona była pomocna w każdej sytuacji.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz