Właściwy napęd do śrubowego podajnika

Właściwy napęd do śrubowego podajnika

Ewa Krajewska

Zamawiając jakiekolwiek urządzenie, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które mają decydujący wpływ na to, jakie konkretne przenośniki ślimakowe zostaną wybrane. Ostateczna decyzja musi być poparta wielogodzinną analizą mającą na celu ustalenie, która maszyna spełnia wszystkie warunki i da najbardziej wydajną pracę w danych warunkach. Jednym z czynników jest silnik urządzenia, który sprawia, że cała maszyna pracuje, a najmniejsza awaria jednostki napędowej może spowodować zatrzymanie procesu produkcyjnego, a co za tym idzie – straty finansowe. Należy wybrać żmijkę z napędem zapewniającym bezawaryjną pracę oraz bezproblemową obsługę i naprawę w razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń lub awarii.

Który pasuje najlepiej?

Zdecydowana większość urządzeń tego typu (dostępnych w Budrem) posiada napęd elektryczny, który ma wiele niepodważalnych zalet. Jedną z nich jest bezszelestność, gdyż z reguły tego typu agregaty są skonstruowane tak, by nie powodowały nadmiernego hałasu, stąd tak wysoka popularność. Kolejnym powodem przemawiającym za tego typu jednostką napędową jest spalanie, a w zasadzie jego brak, bo nie emituje ona żadnych spalin, a to sprawia, że do atmosfery nie trafiają żadne toksyczne związki wpływające na nasze życie. Do tego nie potrzeba zbyt dużej ilości smarów eksploatacyjnych, które potrafią utrudnić nawet najprostsze czynności. Zdarza się, że przenośniki ślimakowe są wyposażone w spalinowe jednostki napędowe, które są stosowane w przemyśle od wielu lat i uważane są za jedne z prostszych w obsłudze. Do obsługi wystarczy podstawowa wiedza mechaniczna, a wymiana i dopasowanie elementów trwa krótką chwilę. Jednak coraz więcej producentów odchodzi od tego rozwiązania ze względu na wyśrubowane normy ekologiczne, a uciążliwość ze względu na hałas bywa czasami nie do zniesienia. Również wydajność spalinowych agregatów jest mniejsza, a wahania mocy mogą spowodować nierówną pracę całego urządzenia oraz niepożądane efekty z tym związane.

Wybór dostosowany do potrzeb

Bez względu na to, jaki przedmiot ma być nabyty, wybór odpowiedniego musi być przemyślany i oparty na twardych dowodach. Z przenośnikami ślimakowymi jest podobnie, gdyż trzeba wiedzieć, jaką wersję zamówić, by służyły na lata bez najmniejszych problemów. Jeśli kluczem jest oszczędność na smarach i olejach oraz dbałość o środowisko, podajnik z silnikiem elektrycznym jest najlepszym wyborem. Gdy priorytetem jest prosta obsługa, żmijka z agregatem spalinowym wystarczy.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz