Warunki obróbki pod kontrolą

Warunki obróbki pod kontrolą

Ewa Krajewska
frezowanie-cnc

Przy produkcji każdego przedmiotu muszą być spełnione pewne standardy, które zapewnią bezpieczną pracę oraz dadzą możliwość wyprodukowania produktu najwyższej jakości. Wyśrubowane standardy są również w przemyśle, gdzie trzeba dopilnować wielu niezauważalnych detali, jeśli wyroby mają spełniać oczekiwania. Dla przykładu frezowanie CNC musi się odbyć w zamkniętym, zadaszonym budynku, by nic nie przeszkadzało w trakcie obróbki numerycznej. Rzeczy do spełnienia jest całe mnóstwo, a niespełnienie choćby jednej z nich może się wiązać z gigantycznymi karami dla przedsiębiorstwa. Dlatego wiele firm bardzo dokładnie analizuje wszystkie zapisy oraz konsultuje sporne punkty tak, by nie doszło do żadnych niedomówień.

 

Praca z frezami zgodna z założeniami

 

Instytucje normujące warunki pracy ustalają zasady, które muszą być spełnione podczas produkcji jakichkolwiek wyrobów (pochodzących od NetSpec). Oczywistością jest to, iż proces obróbczy musi być wykonany w zamkniętym pomieszczeniu, ponieważ wtedy nie naraża się na np. deszcz lub wiatr, które mogłyby negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Najlepiej do takich zadań nadają się zadaszone hale produkcyjne, które muszą posiadać także urządzenia zapewniające przepływ świeżego powietrza i zapobiegające wahaniom temperatury. Podczas obrabiania przedmiotów za pomocą frezarki trzeba również mieć przy sobie wiele narzędzi ułatwiających pracę. By frezowanie CNC trwało jak najkrócej, muszą być przygotowane m.in. specjalne przegrody na narzędzia, ponieważ często trzeba wymienić końcówki w bardzo krótkim czasie, a wtedy nie zwraca się szczególnej uwagi na wielkość elementów obróbczych. Trzeba je odpowiednio i wyraźnie oznaczyć, by zminimalizować ryzyko pomyłki.

 

Bezpieczna obróbka

 

W trakcie jakichkolwiek czynności obróbczych trzeba też przestrzegać pewne normy bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują wszędzie, bez względu na profesję. Podczas rzemieślniczych czynności obowiązuje strój roboczy, słuchawki, okulary ochronne, obuwie z grubą podeszwą, czy też maska antypyłkowa. Podczas takich prac jak frezowanie CNC mogą udzielać się szkodliwe substancje, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Warto przestrzegać zasad zarówno firmowych, jak i ogólnych, by ponieść żadnych najmniejszych strat zarówno finansowych, jak i zdrowotnych.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz