Ustawienie maszyn do spawania zrobotyzowanego
Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy klienci są chętni do skorzystania z usług jest czas. Wszyscy chcą, by produkty były wykonane jak najszybciej i jak najlepiej, a czołowe zakłady muszą podołać temu zadaniu. W dzisiejszych czasach spawanie zrobotyzowane jest tak rozwinięte, iż czas produkcji całych przedmiotów uległo znacznemu skróceniu. Jednak żeby cały proces produkcyjny uległ znacznemu skróceniu, trzeba w odpowiedni sposób zaprogramować urządzenia znajdujące się na fabryce w taki sposób, by całość działań była zharmonizowana i skoordynowana. W dużych manufakturach nie jest to łatwa czynność, bo w jednym pomieszczeniu znajduje się kilkadziesiąt urządzeń (posiada je Czora) i potrzebny jest szczegółowy plan uwzględniający wszystkie normalne i niespodziewane czynniki, które mogą się przydarzyć podczas wytworzenia jakiegokolwiek elementu.
Szybka produkcja dzięki spawaniu zrobotyzowanemu
Proces programowania wytworzenia spawanego elementu jest łatwiejszy, gdy jest konstruowany na bazie zupełnie nowego systemu produkcyjnego na dopiero co wybudowanej hali. Gorzej jest, gdy świeże rozwiązania trzeba dostosować do istniejących i tu potrzeba odpowiedniego skoordynowania procesów przekształcających. Spawanie zrobotyzowane to bardzo skomplikowana dziedzina, gdzie w jednym czasie wiele maszyn wykonuje bardzo dużą liczbę ruchów. W pierwszej kolejności planiści muszą zaprojektować cały system i za pomocą specjalnego programu zasymulować cały proces produkcyjny. Tam można wnieść poprawki i sprawdzić, czy zdają one egzamin. Gdy testy przebiegną pomyślnie, należy zaprogramować wszystkie roboty zgodnie z wynikami symulacji i sprawdzić, czy komputerowe wyliczenia zdają egzamin. Jeśli nie, to trzeba przekonstruować cały proces lub pewne składowe. Jeśli natomiast tak, to można albo wprowadzać kosmetyczne poprawki, albo uruchomić produkcję elementów spawanych.
Ile trwa spawanie zrobotyzowane?
Konstruowanie całego cyklu wytwórczego to żmudny i czasochłonny proces, który wymaga wielu miesięcy poświęceń, analiz, dyskusji, porównań i wielu innych czynności, które decydują o sprawności działań finalnych. Szczególnie, gdy spawanie zrobotyzowane jest złożone z co najmniej kilkunastu małych czynności, które muszą być perfekcyjnie zestrojone. Tu potrzeba czasu, by liczba wyprodukowanych towarów była możliwie jak największa, a średni czas wytworzenia jednego był jak najkrótszy.