Umiejętności rzeźby z kamieniem

Umiejętności rzeźby z kamieniem

kamieniarstwo-opole

Od setek lat tworzone są różnorodne przedmioty ze skały, które zdobią domy, mieszkania, skwery, a także inne rzeczy. Żeby osiągnąć odpowiedni poziom wtajemniczenia, konieczna jest wieloletnia praktyka, gdyż kamieniarstwo Opole to dziedzina wymagająca nie tylko kreatywności, ale także odpowiedzialności i rzetelnego podejścia do pracy z minerałami. Najłatwiej zdobywa się fach poprzez pracę w różnych zakładach zajmujących się elementami z eratyku, lecz czasami samo wykonanie zadań to nie wszystko. Trzeba też wiedzieć, jak to zrobić, by dojść do odpowiedniego poziomu.

 

Stopniowe wtajemniczenie

 

Najbardziej harmonijnym i najskuteczniejszym sposobem jest zdobywanie wiedzy na studiach, gdzie studiuje się architekturę, o specjalizacji kamieniarstwo Opole. Tam przekazywana jest niezbędna wiedza z zakresu wytrzymałości, kształtu, twardości, czy też konserwacji. Na zajęciach trzeba się wykazać nie tylko wiedzą teoretyczną, ale także umiejętnościami praktycznymi, gdyż w trakcie studiów organizowane są staże w różnych zakładach wytwórczych, gdzie zawodowi architekci sprawdzają umiejętności studentów i przekazują wiedzę zdobytą przez lata zawodowej kariery. Po zakończonych studiach wiele uzdolnionych i ogarniętych osób znajduje pracę w specjalistycznych zakładach (jak np. Kamieniarstwo Schmidt) i tam wykorzystują wiedzę zdobytą na zajęciach oraz na praktykach. Lecz koniec nauki to dopiero początek, gdyż w trakcie pracy należy ciągle poszerzać wiedzę o skałach oraz ich obróbce, żeby można było w prawidłowy i profesjonalny sposób wykonać z nich dzieła sztuki współczesnej i klasycznej, a także przedmioty codziennego użytku, które udekorują wnętrza oraz tarasy domów i mieszkań. Ciągłe zdobywanie wiedzy z pewnością wpłyną pozytywnie na umiejętności oraz jakość wytwarzanych wyrobów, lecz nie można przekombinować, gdyż unikalnych minerałów jest coraz mniej, a każdy błąd przyczyni się do zmniejszenia liczby gatunków przeznaczonych do przetworzenia.

 

Doświadczenie, które daje satysfakcję

 

Mimo tego, iż rzeźbienie elementów z kamienia jest trudną dziedziną, to jednak praca z nimi sprawia, że gdy utworzy się coś wyjątkowego, to pojawia się na twarzy radość sprawiająca, że kamieniarstwo Opole jest piękną dziedziną sztuki artystycznej, która upiększa otoczenie zarówno domowe, jak i ogólne. Dzięki różnym wytworom nasz świat staje się piękniejszy, a satysfakcja z wykonywania tego zawodu jest niepowtarzalna.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz