Tragedia w kopalni

Tragedia w kopalni

Ewa Krajewska
Tragedia w kopalni

Dwóch górników nie żyje, a z trzema nadal nie ma kontaktu. To efekt wstrząsu który miał miejsce w kopalni Zofiówka w Jastrzębie-Zdroju w sobotę 5 maja. Trwa trzeci dzień akcji ratunkowej, w której w kluczowym momencie brało udział blisko 100 ratowników!

Tragiczna akcja pod ziemią

W momencie tąpnięcia na terenie kopalni pracowało niecałe 250 osób. Bezpośrednio zagrożonych było 11 górników. Akcja ratunkowa była znacznie utrudniona, ze względu na fakt, że poszkodowani znajdowali się na głębokości 900 metrów pod ziemią. W rejonie istniało zagrożenie metanowe oraz brakowało tlenu. Główne siły ratunkowe zostały skierowane do budowy specjalnego systemu z krążnikami, którymi doprowadzane było powietrze do miejsca zawalenia. W ten sposób uwięzieni za zawaliskiem górnicy mieli otrzymywać cały czas dostęp do świeżego powietrza. Wciąż nie ma pewności, w którym miejscu znajduje się trójka górników – prawdopodobnie wstrząs zastał ich po dwóch stronach skrzyżowania chodników.

Ciężkie warunki w kopalni

Prace ratunkowe są mocno utrudnione. Pod ziemią panują skrajnie trudne warunki. Część chodników jest zawalonych, a widoczność pozostaje ograniczona do 60 cm. W akcji ratowniczej używane są także nowe technologie (w tym maszyny wyposażone w nowoczesne krążniki). Ratownicy wykorzystują urządzenia do lokalizacji sygnału nadawanego przez górnicze lampy. Obszary za zawaliskami badanie są przy pomocy endoskopów z kamerami. W niedzielny popołudnie doszło do wstrząsu wtórnego, który tylko na chwilę spowolnił akcję. Przy zwałowisku znajdują się miejsca, w których ratownicy mają jedynie pół metra wolnej przestrzeni.

Przy jednym z ciał ratownicy znaleźli list do rodziny, jednak nie ujawniają jego treści. Drugiej wydobytej ofiary nie udało się zidentyfikować. Stan ciała uniemożliwił rodzinie rozpoznanie. Niezbędne będzie wykonanie badania DNA. Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że w tym roku w polskich kopalniach zginęło 8 górników, w tym aż 6 w kopalniach węgla. Obecnie w kopalni Zofiówka wstrzymano wydobycie węgla. Górnicy zostaną oddelegowani do innych prac.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz