Stroje prawników

Stroje prawników

Ewa Krajewska
adwokat-opole

W wielu zawodach wymagających bezpośredniego spotkania z klientami należy mieć na sobie ubiór najbardziej pasujący do danej profesji. Musi podkreślać profesjonalizm, podkreślić kompetencje, a także ukazać należytą powagę. Przykładem mogą być to zawody związane z prawem jak np. sędzia, radca prawny, adwokat Opole, czy też prokurator. Z tym że w zależności od miejsca wykonywania swoich czynności zawodowych, używają ubiór najbardziej pasujący do sytuacji, lecz w wielu aspektach wytyczne są takie same i trzeba się do nich dostosować.

 

Wygląd dopasowany do miejsca

 

W kancelariach i biurach prawniczych najbardziej odpowiadającym strojem jest garnitur z krawatem w przypadku mężczyzn oraz skromna stylizacja (np. koszula, prosta sukienka, spodnie lub spódnica w stonowanych kolorach) u kobiet. Strój musi pasować do powagi zawodu i jednocześnie wzbudzać zaufanie u osób spotykających się z prawnikami (pracują w Kancelarii Mehl). Taki sam dress code, czyli oficjalny, obowiązuje podczas spotkań z klientami oraz rozpraw sądowych. W trakcie przesłuchań świadków w sali sądowej sędziowie, prokuratorzy, obrońcy, a także radcy prawni muszą zakładać togi z żabotami o odpowiednich kolorach. Toga to jednolita wierzchnia długa suknia o kolorze czarnym, wykonana z materiału, a jej obwód jest największy na dole. Kluczowym elementem tego ubioru jest żabot, a poszczególne osoby mają ten dodatek o innym kolorze. Sędzia oraz ławnicy mają togi z fioletowym żabotem. Prokurator ma na sobie strój z żabotem o kolorze czerwonym, natomiast adwokat Opole ma zielony żabot. Występujący podczas rozpraw radca prawny zakłada na siebie togę z żabotem o kolorze niebieskim. Taki strój jest obowiązkowy jedynie na sali sądowej i nie jest on używany nigdzie indziej.

 

Poważny i stonowany ubiór

 

Prawnicy muszą podczas wykonywania zadań służbowych prezentować się elegancko, ale z należytą powagą, by podkreślić prestiż zawodu oraz ważną rangę. W trakcie rozpraw sądowych zarówno sędzia, jak i prokurator oraz adwokat Opole muszą mieć na sobie reprezentatywny strój stosowany od wielu stuleci. Każdy prawnik musi pamiętać o tym, że liczą się nie tylko umiejętności, ale także wygląd, który jest odzwierciedleniem całego zawodu.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz