Strach ma wielkie oczy – dentofobia

Strach ma wielkie oczy – dentofobia

Ewa Krajewska

Według statystyk ponad 50% Polaków boi się wizyty u dentysty. Co więcej ich strach ma wpływ na częstotliwość wizyt u lekarza. Czy dentalofobia to aż taki problem? Jak sobie radzić ze strachem przed wizytą na fotelu stomatologicznym?

Dentysta – sadysta?

Nasze lęki przed wizytą u dentysty to najczęściej efekt nieprzyjemnych przeżyć w dotychczasowym życiu. Najczęściej może się to odnosić do dzieciństwa, ale nie zawsze. Strach przed dentystą może się pojawić także u osoby, która wcześniej go nie posiadała. Czynniki są różne: bolesne leczenie, niedziałające znieczulenie, nieodpowiednie podejście lekarza czy powikłania po leczeniu. Każdy z tych czynników może sprawić, że przed kolejną wizytą u stomatologa nasze serce zacznie szybciej bić, a ręce będą się niemiłosiernie pocić. Pół biedy kiedy uda nam się owy lęk przezwyciężyć i wybierzemy się do dentysta Opole. Znacznie gorzej kiedy strach ma wpływ na nasze zdrowie i z całej siły staramy się unikać niezbędnego leczenia.

Znajdź dobrego dentystę!

Jak w leczeniu każdej fobii trzeba zmierzyć się ze swoim strachem. Mówienie „przecież to nic takiego” z pewnością nie pomoże osobie z dentalofobią. Najczęściej doskonale zdaje ona sobie sprawę z irracjonalności lęku oraz potrzeby wizyty u dentysty Opole. Mimo to strach jest silniejszy. Pomoc należy zacząć od znalezienia odpowiedniego stomatologa. Na rynku coraz częściej pojawiają się gabinety specjalizujące się w leczeniu osób z dentofobią. Ich personel jest przygotowany do pracy z takimi osobami, otrzymują one niezbędne wsparcie. Kluczowe znaczenie w wyleczeniu dentofobii ma leczenie bez bólu. Gabinety specjalizujące się w leczeniu osób z lękiem (np. takie jak PraxiDent Opole) stosują podtlenek azotu – tzw. sedacja wziewna. Gaz ten daje uczucie odprężenia, relaksu oraz znieczulająco, pozostawiając go przy tym w pełni świadomym.

Pełne wyleczenie dentalofobii nie jest łatwe. Należy pamiętać, że nawet kilka bezbolesnych wizyt u dentysty Opole może nie pomóc całkowicie opanować strachu. Jest to jednak dobry początek i duża szansa, że z czasem nas strach będzie tylko wspomnieniem.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz