Sposób na większe otwory

Sposób na większe otwory

Ewa Krajewska
toczenie-cnc

W wielu dziedzinach co jakiś czas trzeba zrobić modyfikacje wielu przedmiotów, by funkcjonalność była wciąż na najwyższym poziomie. Jeśli chodzi o pokrywy zbiorników, przez które przepływa woda, to jednym ze sposobów niedrogiego zwiększenia przepustowości jest toczenie CNC istniejących dziur. Dzięki temu nie ma konieczności wydawania pieniędzy na nowe przedmioty, które mogą być w niedalekiej przyszłości bezużyteczne. Warto zmodyfikować sprawdzone elementy, lecz przy zachowaniu należytej ostrożności

 

Plan i działanie

 

Takie czynności są wykonywane wtedy, kiedy np. zwiększa się pojemność zbiornika i potrzeba większej przepustowości. Najprościej jest wymienić wszystko, z pokrywą włącznie. Jednakże, jeśli opisywany element jest w dobrym stanie i przyda się przez wiele następnych lat, a możliwości powiększenia otworów istnieją, można je szybko, lecz uważnie zmodyfikować. Dokładne i wyliczone toczenie CNC charakteryzuje się tym, że używa się starannie dobranych końcówek oraz wykonuje się czynności zgodnie z harmonogramem. Zanim przystąpi się do praktycznego działania, najpierw należy przeanalizować przepustowość poprzedniego układu, a następnie uzyskać informacje o nowych parametrach i na tej podstawie ustalić, gdzie zeszlifować istniejące kanały, by właściwości zostały zachowane. Najpierw należy zeskanować istniejącą pokrywę, następnie wyliczyć, ile materiału można usunąć i gdzie dokonać poprawek, a na końcu wykonać czynności w taki sposób, żeby efekt końcowy był akceptowalny i zmodyfikowany przedmiot był zdatny do użycia. Podczas projektowania szlifów (wykonuje NetSpec) należy bardzo precyzyjnie wymierzyć nowe otwory, opierając się o wytyczne ze strony inżynierów projektujących nowy system przepływowy. Wszelkie cięcia należy w odpowiedni sposób zaprogramować w specjalnym programie, który należy później zgrać do tokarki, która wykona wszystkie zaplanowane czynności. W trakcie praktycznych działań należy pamiętać o solidnym mocowaniu pokrywy oraz o zastosowaniu końcówek o właściwej wielkości. Po działaniach obróbczych należy wyczyścić element, zabezpieczyć, pomalować i w ten sposób jest on gotowy do ponownego użycia.

 

Ostrożne działanie

 

Do każdej tego typu czynności należy się bardzo szczegółowo przygotować, gdyż nawet najmniejszy błąd sprawi, że przerabiana rzecz będzie bezużyteczna i konieczny będzie zakup nowego elementu. Szczególnie toczenie CNC polegające na powiększeniu istniejących otworów musi być starannie zrobione, żeby wszelkie parametry ze sobą się zgadzały. Jednakże takie zadania sprawią, że następne zlecenia pójdą łatwiej, a czas wykonania będzie znacznie krótszy.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz