O tym, jak bezpiecznie poruszamy się samochodem decyduje wiele różnych czynników. Auto musi być sprawny technicznie i posiadać odpowiednie zezwolenia na poruszanie się po drogach publicznych, a kierowca musi być trzeźwy i wypoczęty. O bezpiecznym przemieszczaniu się pojazdem samochodowym decyduje również ustawienie poszczególnych elementów znajdujących się we wnętrzu pojazdu. Tego typu czynności uczą na kursach prawo jazdy Opole, gdyż przygotowanie do jazdy jest jednym z pierwszych zadań na egzaminie praktycznym. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie tylko zaliczyć pierwszy etap egzaminu, ale też bezpiecznie kontrolować sytuację na drodze oraz swobodnie i bezpiecznie prowadzić pojazd.
Po tym, jak wsiądzie się do pojazdu, należy w odpowiedni sposób ustawić siedzenia. W tym przypadku najpierw ustawiamy pasującą nam pozycję za kółkiem, a następnie należy ustawić odległość siedziska od kierownicy i kąt wychylenia oparcia tak, by plecy opierały się na całej powierzchni oparcia, a nogi i ręce były delikatnie zgięte w kolanie i na łokciu w taki sposób, by nie było niepotrzebnego napięcia mięśni. Jak mamy ustawione fotele, trzeba ustawić zagłówki tak, by były one na wysokości głowy i by podczas jazdy głowa na niej się opierała, a potem kierownicę (jeżeli jest taka możliwość), by podczas jazdy ręce nie przemęczały się za bardzo. Następnym krokiem jest odpowiednie ustawienie lusterek zewnętrznych i wewnętrznych. Lusterko wewnętrzne skierowane na tylną szybę musimy ręcznie ustawić w taki sposób, by cała tylna szyba była widoczna z poziomu kierowcy podczas podróży. Trzeba to bezwzględnie zrobić po ostatecznym ustawieniu siedzenia. Lusterka boczne ustawiamy tak, by z lewej i prawej strony widzieć jak największą powierzchnię drogi, lecz ok. 1 cm powierzchni lusterka musi być przeznaczony na obrys samochodu, a wysokość drogi ma się znajdować odrobinę poniżej połowy pola widzenia tak, by jak najlepiej zobaczyć pojazdy poruszające się za nami. Ustawienia prawego i lewego lusterka nigdy nie będą identyczne i muszą być skierowane w stronę kierowcy, choć bardziej pochylone będzie lusterko znajdujące się po stronie pasażera. Gdy mamy wszystko ustawione, należy zamknąć drzwi (o ile jeszcze nie zamknęliśmy), zapiąć pasy, sprawdzić położenie lewarka zmiany biegów oraz hamulca awaryjnego i uruchomić pojazd. Proces uruchomienia pojazdu opisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów.
Szkoły prawa jazdy Opole kładą bardzo mocny nacisk na przygotowanie do jazdy, gdyż nie tylko jest to element egzaminu praktycznego, ale też ważny czynnik wpływający na bezpieczne i komfortowe podróżowanie swoim samochodem. Nie lekceważmy z pozoru prostych czynności, gdyż to właśnie one mogą mieć wpływ na to, czy spowodujemy jakiekolwiek zdarzenie drogowe, czy też nie. W tym przypadku nie należy się śpieszyć, gdyż najważniejsza jest precyzja i odpowiednie ustawienie wymienionych elementów, ponieważ każde, nawet najmniejsze, uchybienie może wpłynąć na to, że podczas jazdy czegoś nie zauważymy i w ten sposób spowodujemy zagrożenie na drodze.
Sprawdź Szkołę Nauki Jazdy D-H z Opola.