Instalacja różnych przedmiotów wiąże się z odpowiednimi przygotowaniami, do których zaliczamy m.in. przyszykowanie narzędzi, skompletowanie osób zaangażowanych w poszczególne zadania, odgrodzenie terenu, czy też transport maszyn montujących. Specjalistyczne przenośniki kubełkowe zajmują bardzo dużo miejsca, stąd zakres rzeczy do zrobienia podczas składania urządzenia w całość jest niezwykle szeroki. W związku z tym trzeba odpowiednio zaplanować proces montażowy tak, by czas trwania był najkrótszy, a jakość wykonania była jak najwyższa. Oczywiście trzeba brać pod uwagę wiele czynników wpływających na to, jak długo potrwa składanie części w jedną całość.
Oczyszczenie i rozkładanie
W pierwszej kolejności trzeba poznać teren, na którym ma zostać postawione urządzenie zbierające materiał (produkowany przez Budrem). Na podstawie zebranych danych, inżynierowie i inne osoby zaangażowane w montaż urządzenia przygotowują zarówno zakres prac, jak i wykaz narzędzi i robotów, które będą używane podczas instalacji. W dniu montażu, miejsce, na którym ma być składany podnośnik, musi być usprzątany, a osoby sprzątające przygotowują teren tak, by proces kompletowania przebiegał bez żadnych komplikacji. Wszystkie maszyny oraz części, z których powstają przenośniki kubełkowe, muszą być ustawione na wyznaczonym wcześniej miejscu. Proces może trwać, w zależności od zakresu prac, od kilku godzin do kilku dni, więc w tym przypadku konieczne jest zamknięcie zakładu na jakiś czas. Po montażu, wszystkie sprzęty zaangażowane w proces składający, są pakowane do ciężarówek i w ten sposób teren jest posprzątany.
Kompletowanie według planu
Każde scalenie wszystkich składowych w jedną całość musi być bardzo dokładnie zaplanowane, bo nikt nie lubi chaosu, który może negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Dlatego wszystkie przenośniki kubełkowe muszą mieć wszystkie wyraźnie opisane części, by nie było wątpliwości, co się montuje w danym momencie, a pomocne też są wskazówki lidera grupy, który doskonale wie, jak ma wyglądać cały proces. Z całą pewnością trzeba zaangażować wszystkie siły w ten proces, by finalny produkt służył na lata, a czas oczekiwania był możliwie jak najkrótszy.