Końcowy efekt procesu produkcyjnego jest wynikiem wielu składowych, którego początek znajduje się w pracowni, gdzie tworzone są koncepcje przyszłych produktów lub przedmiotów. W zakładach przemysłowych, w których wykonywane jest m.in. frezowanie stali, podczas tworzenia koncepcji trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół, bo obróbcze ramiona maszyny będą się ruszały wedle wskazówek nadanych w trakcie projektowania w specjalnym programie komputerowym. Wszystko musi być skrupulatnie wyliczone i przemyślane, by praca była jak najkrótsza i najefektywniejsza.
Czynności ściśle kontrolowane
Na samym początku należy wykonać koncepcyjny wzór, który ma być wykonany na powierzchni stalowego elementu poddanego obróbce i w tym miejscu nie ma żadnych ograniczeń co do pomysłu lub ilości wzorów na danym fragmencie. Potem wykwalifikowany specjalista musi ustawić harmonogram działań tak, by frezowanie stali przebiegało w prawidłowy i skuteczny sposób. Lecz w tym miejscu potrzebne są informacje dotyczące głębokości i szerokości frezów, by można było jak najdłużej korzystać z jednej końcówki. Co do kolejności działań, najlepiej tak zaprogramować system, żeby ruch przebiegał z lewej do prawej strony lub na odwrót, by nie było konieczności wykonywania przez końcówkę obróbczą niepotrzebnego dystansu. Szczegóły mogą być różnorodne i każdy projekt wymaga indywidualnego traktowania. Gdy w ruch ma pójść kilka elementów frezujących o różnej szerokości, to przebieg zdarzeń jest uzależniony od koncepcji. Jeśli mamy do czynienia ze wzorem (stworzonym przez NetSpec) mającym różne głębokości, to najpierw należy ustawić program rak, by w pierwszej kolejności zastosować szerszą końcówkę i wykonać płytsze frezy, a następnie użyć węższego narzędzia i zrobić cięcia głębsze. Warto między poszczególnymi sesjami zrobić przerwę, by móc oczyścić element z opiłków i w ten sposób umożliwić działanie na czystej powierzchni. W ten sposób uniknie się ewentualnych problemów związanych z niedokładną pracą.
Kompleksowa praca wymagająca skupienia
Nad konstruowaniem harmonogramu prac frezarki należy spędzić dużo czasu, żeby efekt końcowy był zadowalający, a praca urządzenia wykonującego frezowanie stali była możliwie jak najefektywniejsza. Wymaga to skupienia i niezwykłej dokładności, a także wyczucia i znajomości projektu. Odpowiednio zaprogramowane ruchy mogą przyczynić się do większej żywotności maszyn sterowanych numerycznie i znacznego skrócenia właściwej pracy.