Produkcja ułożonych układów kablowych

Produkcja ułożonych układów kablowych

Ewa Krajewska
wiazki-kablowe

W obecnie sprzedawanych i używanych maszynach oraz urządzeniach widoczny jest postęp, jeśli chodzi o obsługę i serwisowanie. Do tego stanu rzeczy w dużej mierze przyczyniły się starannie wykonane wiązki kablowe łączące wiele pojedynczych komponentów tak, by całość działała w należyty sposób. Kluczem do właściwego funkcjonowania jest odpowiednie planowanie poszczególnych połączeń już w fazie produkcji. Warto też pamiętać o starannym testowaniu oraz sprawdzaniu, czy wszystkie elementy są odpowiedniej jakości.

 

Planowanie, układanie, testowanie

 

Na początku należy opracować układ wraz z rozmieszczeniem poszczególnych komponentów oraz połączeń poprzez przewody. Następnym krokiem jest rozmieszczenie właściwych części zgodnie z projektem, by można było prawidłowo przyciąć kable (obrabiane przez ElTechnik). Sam proces wymiarowania musi być tak wykonany, by nie było zbędnych poprawek. Najpierw trzeba sprawdzić, jaką długość mają mieć poszczególne łącza, a potem obciąć je tak, by odpowiadały wartościom podanym w specyfikacji technicznej. Kolejnym działaniem jest umieszczenie przewodów do najbardziej pasujących końcówek. W ten sposób tworzy się układ, który będzie stosowany w danym urządzeniu, a jeśli całość lub fragment będzie gotowy, to można podłączyć do danej części i sprawdzić, czy wszystko działa jak należy, a jeśli tak, to daną grupę przewodów należy owinąć, by były one razem. Podczas wymiarowania warto zostawić pewien zapas, by móc ewentualnie przyciąć w razie potrzeby. Co jakiś czas należy wykonać szczegółowe pomiary, gdyż musi być pewność, że wiązki kablowe będą działały bez najmniejszego zarzutu. Gdy wszystko będzie gotowe, to należy na tablicy połączyć wszystkie części za pomocą końcówek do których przyczepiono przewody, a następnie włączyć całość i sprawdzić wszystkie możliwe funkcje. Takie testowanie z pewnością przyczyni się do tego, że finalny produkt będzie służył przez wiele lat bez awarii i w ten sposób produkcja kolejnych takich układów będzie krótsza i sprawniejsza.

 

Pewność przy każdym łączeniu

 

Każdą czynność, od układania komponentów przez obcinanie przewodów, scalanie ich z końcówkami aż po pomiary, trzeba wykonać z należytą starannością i precyzją, żeby końcowy efekt był właściwy. Dobrze wykonane wiązki kablowe to gwarancja długiego działania bezawaryjnego, bezproblemowego używania wszystkich możliwych funkcji, lepsze i łatwiejsze serwisowanie oraz większa niezawodność.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz