Proces wyboru urządzeń obróbczych

Dzisiejsze czasy wymuszają na zakładach przemysłowych zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań, przejawiających się poprzez zakup zaawansowanych technologicznie urządzeń wytwórczych. Szczególnie chodzi o maszyny sterowane numerycznie wykonujące toczenie CNC, frezowanie, skrawanie czy też wiercenie. Muszą one spełniać wyśrubowane normy i zapewnić bezproblemową pracę bez względu na stopień skomplikowania działań. Wybór najlepszych z nich musi być niezwykle przemyślany i bardzo dokładnie zaplanowany, żeby to była inwestycja na lata.

 

Analiza i zakup maszyn

 

Przede wszystkim należy sprawdzić, w których obszarach parku technologicznego jest potrzeba zakupu nowego sprzętu. Obserwacja aktualnego stanu musi być bardzo dokładna i poparta rzetelnymi danymi zebranymi przez wyznaczoną osobę (pracującą w NetSpec) oraz informacjami podanymi przez pracowników i kierowników działów. Po procesie analitycznym na miejscu, sztab do spraw technologicznych opracowuje plan nabycia nowych urządzeń i w tym samym czasie sprawdza, które maszyny będą najlepsze. Wybór musi być oparty o takie kryteria jak: cena, okres i warunki gwarancji, obsługa, kompatybilność z istniejącymi urządzeniami, rozmiar, możliwość rozbudowy działań, a także koszty utrzymania. Najpierw wszystkie wybrane w pierwszym etapie urządzenia wykonujące frezowanie, wiercenie, skrawanie i toczenie CNC są szczegółowo analizowane pod kątem wyżej wymienionych cech, a w tym pomagają rozmowy z producentami, podczas których podawane są dane, które nie są udostępniane w sieci. Czasami potrzebne są dodatkowe informacje, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i w tym celu wysyłane są dodatkowe pytania do wytwórców tych maszyn. Gdy decyzja zostanie podjęta, zakład produkcyjny kontaktuje się z wybraną firmą i potem podpisywane są stosowne umowy zakupu i dostarczane są określone urządzenia, które będą służyły przez wiele długich lat i wykonywały tysiące operacji wytwórczych.

 

Przemyślana decyzja

 

Ten proces nie może być w sztuczny sposób przyspieszony, ponieważ zwiększa to ryzyko pominięcia ważnych danych, które mogą zdecydować o ostatecznym wyborze oraz jakości skrawania, frezowania lub toczenia CNC. Wszystkie osoby zaangażowane w proces decyzyjny muszą brać pod uwagę wszystkie informacje, nawet te mało istotne, żeby wybór był rzetelny i poparty niezbitymi dowodami, by produkcja przebiegała sprawniej, szybciej i lepiej.