Procedura apelacyjna
Postanowienia lub wyroki sądowe opierają się na materiałach dowodowych zebranych w trakcie postępowania, w tym na zeznaniach świadków. W wielu przypadkach są one dla jednej ze stron niezadowalające, ale jest też tak, że zarówno adwokat Opole, jak i prokurator składają apelację od wyroku, gdyż w ich przekonaniu wyrok jest niesprawiedliwy. Żeby móc wnieść apelację od decyzji sądu, musi być spełnionych szereg wymogów formalnych, bez których nie jest możliwa jakakolwiek reakcja kontrolna na wyrok lub postanowienie.
Harmonogram działań wykonywanych przy apelacji
Podstawą do tego, by móc odwołać się od decyzji jest to, że wyrok lub postanowienie musi być nieprawomocne i ma być wydany przez sąd pierwszej instancji. Od momentu ogłoszenia wyroku lub postanowienia rozpoczyna się okres siedmiu dni, w którym adwokat Opole może złożyć wniosek o odpis wyroku wraz z pisemnym uzasadnieniem. Adresatem tego wniosku musi być sąd, który prowadził daną sprawę. Od momentu otrzymania tego dokumentu, strony mają 14 dni na złożenie apelacji, który ma zawierać informację o danej sprawie, czy wyrok ma być zaskarżony w całości lub w części, materiały dowodowe, które mogą mieć istotny wpływ na ocenę zdarzenia, a także wniosek o zmianę wyroku lub jego uchylenie. Apelację (sporządza Kancelaria Dyja) należy wysłać do sądu pierwszej instancji, który zajmował się tą sprawą. Apelacja może być odrzucona, jeśli nie zostaną spełnione wymogi formalne, np. gdy apelacja zostanie złożona po terminie.
Dokładność wniosku, która wpływa na końcowy wyrok
Przy składaniu odwołania od decyzji sądu, trzeba mieć bardzo mocne przesłanki i należy trzymać się bezwzględnych terminów. Zarówno adwokat Opole, jak i prokurator w sprawie karnej, mają możliwość wniesienia apelacji, lecz powinni uwzględnić w takim wniosku elementy, które mogą realnie wpłynąć na zmianę wyroku lub jego uchylenie, a do tego potrzebne jest szczegółowe podejście i analiza poparta dowodami zebranymi w sprawie.