Precyzyjne spawy wykonane komputerowo

Precyzyjne spawy wykonane komputerowo

Ewa Krajewska

Każdy nabywca danego produktu zwraca uwagę na wiele szczegółów wpływających na jego funkcjonalność i estetykę. W przypadku ciężkich, stalowych elementów jednym z detali jest jakość łączeń poszczególnych komponentów. W dzisiejszych czasach spawanie zrobotyzowane rozwinęło się w błyskawicznym tempie, co przekłada się nie tylko na szybkość wytwarzania całych przedmiotów, ale także na jakość wykonania poszczególnych części. Jednym ze składowych tego rozwoju jest sposób łączenia elementów, który jest tak zrobiony, by był trwały i zarazem elastyczny.

Programowanie i ustawianie

Zanim przystąpi się do seryjnego wytwarzania przedmiotów, trzeba ten proces najpierw skonstruować. Trzeba brać pod uwagę możliwości sprzętowe, wielkość hali, a także rozmiary poszczególnych elementów. Wszystkie maszyny wykonujące łączenie elementów (dostępne w firmie Czora) muszą być sprawne i gotowe do działania w każdym momencie. Ich perfekcyjne działanie nie jest możliwe bez wgranego programu, w którym znajduje się harmonogram działań urządzenia spawającego. Przy konstruowaniu szeregu zadań do wykonania w specjalnej aplikacji konieczna jest koncentracja, szeroka wiedza techniczna oraz odrobina kreatywności. Niezbędne jest skorzystanie ze specyfikacji technicznej produktu, żeby można było napisać program, który wykona działania doprowadzające do uzyskania oczekiwanego efektu. Po wczytaniu sekwencji działań do panelu roboczego konieczne jest przetestowanie systemu i wykonanie próbnych spawów. Warto zastosować kilka lub kilkanaście próbek, by mieć pewność, że spawanie zrobotyzowane zostanie przeprowadzone szybko i sprawnie. W trakcie prób można też sprawdzić moc spawania, by nie dopuścić do jakichkolwiek problemów z trwałością całego przedmiotu. Podczas właściwych działań musi być obecna osoba, która ustawi elementy do łączenia przy pomocy robota i w odpowiednim momencie uruchomi właściwe funkcje robocze. Kluczowy jest dobór końcówek, gdyż zastosowanie nieprawidłowego elementu mającego bezpośredni kontakt z elementem może mieć opłakane skutki.

Sukces tkwi w precyzyjnym spawie

Przy każdej, nawet najmniejszej, czynności trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ wadliwie przeprowadzone spawanie zrobotyzowane może wpłynąć na sporą liczbę niezadowolonych klientów oraz mniejsze zyski. O tym, czy produkt będzie dobry jakościowo, decyduje sposób, w jaki zostanie wykonane łączenie poszczególnych komponentów. Doświadczenie specjalistów jest w tym przypadku bardzo ważne, bo bez tego nie jest możliwe uzyskanie właściwego efektu w krótkim czasie. Jakość musi być na pierwszym miejscu, ponieważ tylko wtedy można być spokojnym o przypływ klientów oraz większe możliwości rozwoju.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz