Prawo pracy w czasach koronawirusa

Prawo pracy w czasach koronawirusa

Ewa Krajewska
adwokat-prawo-pracy-opole

Sytuacja, w jakiej obecnie wszyscy się znajdujemy jest dla nas nietypowa i zarówno pracownicy, jak i pracodawcy poruszają się w niej dosyć niepewnie. Chaos pogłębiają niekonsultowane zmiany prawne, które wchodzą w życie w zasadzie z dnia na dzień. Czy by spokojnie poruszać się w gąszczu prawa pracy w trakcie epidemii niezbędna jest pomoc adwokata?

 

Adwokat prawo pracy Opole od lat pomaga zarówno pracodawcom, jak i pracownikom w poruszaniu się po zawiłych meandrach kodeksu pracy. Także teraz, w czasach epidemii koronawirusa, ta pomoc jest ważna i potrzebna. W związku z epidemią i ograniczeniami w gospodarce pojawia się wiele pytań.

 

Urlopy w trakcie epidemii

 

W sytuacji kryzysowej pracodawca może nakazać pracownikom wykorzystanie tylko zaległego urlopu. W takiej sytuacji pracodawca może wskazać konkretny termin urlopu, lub porozumieć się z pracownikiem co do czasu wypoczynku, jednak pracownik nie może odmówić, nawet jeżeli nie planował w tym czasie urlopu. Inaczej ma się sprawa z urlopem za rok bieżący. Tutaj pracodawca nie ma prawa nakazu, jednak może poprosić pracownika by ten w razie potrzeby na taki urlop się wybrał. Wiele zależy tu od kultury pracy i stosunków pracowniczych. Z punktu widzenia kodeksu pracy, zmusić pracownika do urlopu nie można.

 

Adwokat prawo pracy Opole niezależnie od sytuacji zaleca zdrowy rozsądek. Dla każdego obecna sytuacja jest nowa, nietypowa i dopiero uczymy się poruszać w jej rzeczywistości. Warto mieć to na uwadze, zarówno będąc pracodawcą jak i pracownikiem. Wspólne działanie z pewnością pomoże przetrwać ten trudny czas dla przedsiębiorstw.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz