Prawo jazdy Opole – wszystko co musisz wiedzieć

Prawo jazdy Opole – wszystko co musisz wiedzieć

Ewa Krajewska
prawo-jazdy-opole

Chcesz zdobyć prawo jazdy? A może masz już prawo jazdy, ale chcesz uzyskać kolejną kategorię? Sprawdź, jakie kroki musisz wykonać, aby zdać prawo jazdy w Opolu.

1. Idź na badania lekarskie
Znajdź lekarza, który wykonuje badania kierowców. Możesz skontaktować się ze szkołą jazdy, w której chcesz zrobić kurs — prawdopodobnie współpracuje z takim lekarzem. Lekarz przeprowadzi badanie i zdecyduje, czy możesz kierować pojazdami. Jeśli możesz — dostaniesz orzeczenie lekarskie.

2. Złóż niezbędne dokumenty
Jeśli jesteś kandydatem na kierowcę, musisz złożyć potrzebne dokumenty w Starostwie Powiatowym w Opolu, mieszczącym się przy ulicy 1 Maja 29.
Wymagane dokumenty to:
• wniosek o wydanie prawa jazdy
• orzeczenie lekarskie
• aktualne zdjęcie
• dowód osobisty lub paszport
• ksero dotychczasowego prawa jazdy — jeśli masz już prawo jazdy Opole i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię,
• pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy — jeśli wkrótce skończysz 18 lat, możesz również iść do urzędu z rodzicem albo opiekunem prawnym
• orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem — jeśli chcesz dostać prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E albo gdy starosta skierował cię na badania psychologiczne
Pamiętaj, że aby móc ubiegać się o uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym, możesz rozpocząć szkolenie najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy.

3. Odbierz numer PKK
W tym samym urzędzie, w którym składałeś dokumenty o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę, odbierz swój numer PKK. Starostwo w terminie nie przekraczającym 2 dni roboczych generuje w systemie teleinformatycznym twój numer i udostępnia PKK ośrodkowi szkolenia kierowców.

4. Weź udział w kursie
Kiedy posiadasz już własny nr PKK, zapisz się na kurs do wybranej szkoły jazdy. Takie szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej, na której uczysz się zasad ruchu drogowego i pierwszej pomocy oraz praktycznej, w której wykorzystasz zdobytą wiedzę i nauczysz się prowadzić pojazd.

5. Zapisz się na egzamin teoretyczny
Po ukończeniu szkolenia zgłoś się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu celem wyznaczenia terminu egzaminu teoretycznego. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą: numer PKK uzupełniony przez OSK o informację o ukończeniu szkolenia, dowód tożsamości i potwierdzenie opłaty za egzamin.

6. Zdaj egzamin praktyczny
Aby uzyskać prawo jazdy w Opolu, oprócz zaliczenia egzaminu teoretycznego, niezbędne jest zdanie egzaminu praktycznego. W tym celu ponownie udaj się do WORD-u w Opolu, aby umówić się na egzamin. Możesz również umówić się telefonicznie (wymagana przedpłata minimum 2 dni przed wykonaniem telefonu). Jeśli zdasz egzamin praktyczny — WORD wyśle o tym informację do twojego urzędu.

7. Zapłać za wydanie prawa jazdy
Masz dwie możliwości: możesz zapłacić w kasie Starostwa Powiatowego lub zrobić przelew na konto urzędu. Wydanie prawa jazdy kosztuje ustawowo 100,50 zł. Do 9 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty, twoje prawo jazdy będzie gotowe do odbioru.

8. Odbierz swój dokument prawa jazdy
Masz 2 możliwości odbioru: w urzędzie lub pocztą.

Teraz możesz już pełnoprawnie kierować pojazdem silnikowym i cieszyć się swoim prawem jazdy! Gratulacje!

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz