Co potrzebujemy do jazdy samochodem?

Co potrzebujemy do jazdy samochodem?

Ewa Krajewska
prawo-jazdy-opole

Od ponad 100 lat niemal wszyscy przemieszczamy się za pomocą pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Z biegiem lat liczba rzeczy potrzebnych do poruszania się po drogach stale rośnie. Czasami o nich zapominamy, ale bez nich nie ma mowy o możliwości użytkowania pojazdu. Oczywiście nie będę opisywał całego samochodu, bo to wywód na kilka treściwych artykułów. Chciałbym się skupić na najważniejszych dokumentach, które są niezbędne po to, by móc poruszać się po drogach w sposób bezproblemowy.

Oczywiście jednym z najistotniejszych elementów jest prawo jazdy Opole (sprawdź ofertę Szkoła Jazdy D-H). Zwykle zdobywamy ten dokument po osiągnięciu pełnoletności, ale na kurs prawa jazdy możemy przystąpić, zanim skończymy 18 lat. Trzeba jednak pamiętać, że pełnoletność jest jednym z głównych czynników niezbędnych do przystąpienia do egzaminu państwowego. Ma wygląd karty kredytowej, a tam znajduje się nasze zdjęcie, dane osobowe i zaznaczone kategorie, na które zdaliśmy egzamin. Zwykle prawo jazdy jest wydawane na czas określony i co jakiś czas musimy się udać do urzędu celem odnowienia uprawnień (sprawdź gdzie zdobyć wymarzone prawo jazdy w Opolu). Tylko trzeba uważać na drodze, by nie jechać za szybko lub nie nazbierać zbyt dużej ilości punktów karnych. Inaczej na jakiś czas lub na zawsze pożegnamy się z prawkiem.

Dowód rejestracyjny jest bardzo ważnym elementem identyfikacyjnym pojazdu, choć od niedawna nie ma obowiązku wożenia go ze sobą. Tam znajdują się najważniejsze dane pojazdu, czyli: marka, model, pojemność silnika, ładowność, numer identyfikacyjny pojazdu, dane właściciela/i, a także wiele unikalnych cech każdego samochodu. Jednym z elementów tego dokumentu jest miejsce na pieczątki ze stacji kontroli pojazdów, które badają, czy dany samochód jest zdolny do poruszania się po drogach. Te badania musimy wykonać raz w roku, najlepiej przed upływem terminu. Inaczej narażamy się na bardzo wysokie grzywny.

Raz do roku trzeba też zapłacić za ubezpieczenie pojazdu. Dla niektórych jest to zbędny wydatek, jak każdy, ale gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia, a samochód nie będzie ubezpieczony, to wtedy musimy sami z własnej kieszeni zapłacić za wyrządzone szkody. Stawki ubezpieczeń stale rosną i w najtańszej wersji zbliżają się do 1000 zł na rok, ale w wielu przypadkach są to dobrze wydane pieniądze. Gdy dojdzie do jakiegoś wypadku, a uszkodzenia są spore, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż poszkodowany będzie dochodzić sprawiedliwości. Wtedy i tak odszkodowanie musi zostać wypłacone, ale z ubezpieczeniem to nie my wypłacamy, tylko ubezpieczyciel. Procedura uzyskania odszkodowania jest skomplikowana, ale mimo wszystko ubezpieczenie ratuje w wielu przypadkach nasze zdrowie i kieszenie.

Nie potrzebujemy zbyt wielu dokumentów, by uczestniczyć w ruchu drogowym. Oczywiście, istnieją jeszcze takie dokumenty jak karta pojazdu, czy też książeczka gwarancyjna pojazdu, ale możemy je spokojnie przechować w domu. Grunt to ich nie zgubić. Zawsze warto mieć przy sobie opisane wyżej dokumenty, bo wtedy nie narażamy się na dodatkowe problemy, gdy zdarzy się coś niespodziewanego.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz