Co potrzeba do mocowania zwojów do wału?

Co potrzeba do mocowania zwojów do wału?

Ewa Krajewska
przenosniki-slimakowe

W wielu dziedzinach przemysłu istnieją urządzenia, bez których nie można sobie wyobrazić procesu produkcyjnego. Do grupy niezbędnych maszyn z całą pewnością zaliczamy przenośniki ślimakowe, które służą do przenoszenia i mieszania drobnoziarnistych materiałów takich jak: granulat, piasek, żwir, cement, czy też zboże. Ich produkcja powinna być dokładnie zaplanowana, a proces montażowy musi zostać powierzony odpowiednim specjalistom mającym wieloletnie doświadczenie. W zależności od wielkości elementu sposób montażu zwojów może się różnić, lecz jest wiele cech wspólnych. Które przyrządy są niezbędne podczas finalnego etapu produkcji? O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do pracy?

Etap projektowo-rzemieślniczy

Każdy proces produkcyjny zaczyna się od pomysłu i projektu. By zmaterializować wyobrażenia o produkcie, potrzeba mocnego komputera z wgranym programem projektowym, najlepiej z możliwością wizualizacji działania, by móc zobaczyć, jak nasz przyszły przedmiot będzie działał w rzeczywistości. Do tego etapu trzeba zaangażować inżyniera, który technicznie z wizualizował zwoje do przenośników ślimakowych i dostarczy niezbędne dane, projektanta obsługującego aplikację komputerową, a także właściciela firmy produkującej tego typu elementy. Gdy projekt jest gotowy, trzeba nabyć płyty stalowe, które będą służyły jako przyszłe zwoje. Żeby zmaterializować projekt wizualny, trzeba półprodukty wstawić do odpowiedniej giętarki do stali, która w odpowiedni sposób uformuje przyszłe zwoje śrubowe. Tu potrzebny jest pracownik ubrany w strój roboczy (okulary, buty, rękawiczki, strój), który obsługuje ten przyrząd i zna wszystkie niezbędne parametry.

Montaż, czyli finalny etap

Wszystkie gotowe do montażu zwoje trafiają do miejsca produkcji (jak Budrem), gdzie odbędzie się ich finalne połączenie z dostarczonym przez współpracującą firmę wałem. Do tego zadania musi być wyznaczony pracownik specjalizujący się w montowaniu tego typu elementów. Musi być ubrany w odpowiedni strój roboczy, założone rękawice o zwiększonej odporności na czynniki zewnętrzne, okulary chroniące wzrok oraz buty z grubą podeszwą. Mniejsze elementy można zwyczajnie wsunąć do wału za pomocą siły mięśni, lecz w przypadku większych zwojów niezbędna jest albo zaangażowanie większej liczby osób, albo zastosowanie specjalistycznych urządzeń montażowych. Samo wsunięcie zwoju do wału podajnika śrubowego nie wystarczy, gdyż prędzej czy później oba elementy się rozejdą. Tu potrzebna jest spawarka, która wzmocni połączenie i sprawi, że urządzenie będzie w odpowiedni sposób mieszało i rozprowadzało drobnoziarnisty materiał.

Mnogość części składająca się na kompletną część

By wał z przyczepionymi zwojami był zrobiony w odpowiedni sposób, trzeba zaangażować nie tylko dużą liczbę osób, ale także użyć dużą liczbę przedmiotów montażowych najwyższej jakości. Wszystkie czynności muszą być odpowiednio skoordynowane, żeby proces produkcji żmijki trwał jak najkrócej, zachowując równocześnie najwyższą jakość wykonania. Każdym poszczególnym etapem powinni się zająć najlepsi specjaliści, jeśli chcemy, by przenośnik ślimakowy funkcjonował bezawaryjnie przez długie lata i nie wymagał przez ten czas żadnych napraw.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz