Prędkość posuwu zależy przede wszystkim od tego, czy frez ma pracować zgrubnie czy wykańczająco. Przy obróbce zgrubnej posuw jest określany przez wymagania dotyczące jakości powierzchni. Przy obróbce zgrubnej należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
sztywność przedmiotu obrabianego, narzędzia i obrabiarki;
materiał obrabianego przedmiotu i frezu;
kąt ostrzenia frezów;
moc napędu maszyny.
Prędkość frezowania stali jest ustalana na podstawie przepisów, które uwzględniają rodzaj narzędzia i materiał obrabianego przedmiotu. Parametr ten jest wybierany według standardowej tabeli.
Należy pamiętać, że wartości w tabeli dotyczą standardowej żywotności narzędzia. Jeśli wartości standardowe nie są spełnione, należy wziąć pod uwagę współczynnik korekcji, który zależy od szerokości narzędzia (w przypadku frezów czołowych), właściwości obrabianego przedmiotu, kąta ostrza i skali.
Zalecenia dotyczące wyboru trybu
Wybór idealnych warunków cięcia jest prawie niemożliwy, ale istnieją pewne zalecenia, których warto przestrzegać:
Średnica narzędzia powinna być dostosowana do głębokości obróbki. Umożliwia to wykonanie jednego przejścia, ale w przypadku zbyt miękkich materiałów istnieje ryzyko, że wióry będą zbyt grube.
Ze względu na wstrząsy i wibracje zaleca się rozpoczęcie pracy z posuwem ok. 0,15 mm na ząb, a następnie regulację w górę lub w dół.
Nie zaleca się stosowania maksymalnej liczby obrotów dla frezowania stali, ponieważ może to prowadzić do spadku prędkości cięcia. Częstotliwość pracy można zwiększyć poprzez zwiększenie średnicy narzędzia.
Określenie sposobu cięcia odbywa się nie tylko za pomocą tabel. Liczy się znajomość maszyny i osobiste doświadczenie inżyniera frezera firmy NetSpec.