Podział sprężarek

Podział sprężarek

Ewa Krajewska

W każdym gospodarstwie domowym znajduje się co najmniej jeden kompresor, który ma bardzo szerokie zastosowanie i jest umiejscowiony w miejscach, o których nie mamy nawet pojęcia. W zależności od docelowego urządzenia, sprężarki śrubowe mają różną budowę, które są dostosowane do zakresu użytkowania i konstrukcji elementu, w którym znajduje się przedmiot zajmujący się zwiększeniem ciśnienia gazu. Nie tylko wygląd jest różny. Każdy kompresor jest dostosowany do charakterystyki głównego urządzenia i musi współgrać z pozostałymi częściami. Jak są zbudowane poszczególne typy opisywanego przedmiotu? Do czego służą i gdzie znajdują zastosowanie?

Podział sprężarek śrubowych

Wyróżniamy dwie najważniejsze rodzaje maszyny sprężającej powietrze (dostępne w kompresor24.pl). Najpopularniejszy z nich to tłokowy, który ma chyba najszersze zastosowanie w przemyśle i nie tylko. W tym urządzeniu najważniejszym elementem jest tłok, którego opuszczenie w dół powoduje zwiększenie objętości i otwarcie zaworu wlotowego, a gdy główna część znajduje się na maksymalnym położeniu, ciśnienie powietrza jest najmniejsze i stopniowo wzrasta, powodując jego uniesienie i w przypadku osiągnięcia odpowiedniej wartości, zawór upustowy podnosi się i przez to sprężone powietrze opuszcza komorę pracy tłoka. Ciągłą pracę oraz wysoką wydajność zapewniają sprężarki śrubowe, gdzie miejscem sprężania jest przestrzeń między poszczególnymi obrotowymi śrubami. Właśnie tam powietrze osiąga odpowiednie ciśnienie, a dzięki zwartej budowie oraz sprawnym obrotom wirników skuteczność sprężania jest bardzo wysoka, przez co są często stosowane przez zakłady przemysłowe.

Pozostałe urządzenia

W przemyśle wyróżniamy także inne rodzaje kompresorów. Łopatkowe zdobywają coraz większą popularność ze względu na łatwość oceny stopnia zużycia oraz równie prostym mechanizmem działania. W przypadku rotacyjnych urządzeń elementem przetwarzającym powietrze jest element, który wykonuje w komorze ruch obrotowy. Sprężarki spiralne mają to do siebie, że komora sprężania ma kształt luźnej spiralnej wstęgi, a jeden z elementów jest nieruchomy, co przy małych ruchach drugiej rzeczy powoduje zmniejszenie się powierzchni przetwórczej. Kompresory przepływowe to takie urządzenia, gdzie sprężanie gazu odbywa się poprzez zmianę energii kinetycznej na potencjalną, a czynnikiem decydującym o jakości sprężonego powietrza jest prędkość poruszania się łopatek osadzonych na wirniku. W samochodach najczęściej stosowane są przepływowe odpowiedniki, gdzie cząsteczki powietrza uderzają o obracające się łopatki wirnika i są wyrzucane siłą odśrodkową, a następnie kierowane są w kierunku wylotu urządzenia.

Zanim wybierzemy odpowiedni rodzaj sprężarki śrubowej, musimy sprawdzić dokładne specyfikacje poszczególnych kompresorów i dopasować je do głównego urządzenia. Należy zapoznać się ze szczegółowym opisem działania, poszczególnymi parametrami, a także zastosowaniem danych elementów sprężających powietrze. Można też spytać się specjalistów, którzy podpowiedzą, jaki przedmiot będzie najbardziej odpowiedni, a taka metoda jest z reguły najlepsza i generująca najmniejsze koszty wynikające z błędnych decyzji. Bez względu na zakres użytkowania, kompresor musi być dopasowany zarówno ze względu na parametry, jak i na gabaryty urządzenia.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz