W coraz większej ilości gospodarstw rolniczych, czy też zakładach przemysłowych, zauważamy urządzenia, dzięki którym proces produkcyjny, wytwórczy lub przetwórczy jest sprawniejszy, szybszy i dający lepsze korzyści. Jednym z nich są przenośniki ślimakowe odpowiadające za transportowanie drobnych ziaren, piasków lub granulatów z jednego miejsca na drugie, przeważnie znajdujące się kilka lub kilkanaście metrów wyżej. Dzisiejsze możliwości umożliwiają produkcję wielu typów takich podajników, dzięki czemu znajdują zastosowanie w niemalże każdym miejscu.
Różne modele na różne zastosowania
Na rynku są dostępne zarówno mobilne urządzenia, które można zastosować w niemalże każdym miejscu, jak i większe przymocowane na stałe. Te pierwsze świetnie sprawdzą się na budowach domów, a także w mniejszych zakładach lub gospodarstwach, gdzie pojemniki, do których mają trafić drobne ziarna, znajdują się na małej wysokości. Duże przenośniki ślimakowe są potrzebne tam, gdzie proces transportowania musi trwać przez cały czas lub jeśli ilość materiału jest naprawdę bardzo duża, a także gdy lokalizacja miejsca, gdzie mają trafić małe drobinki jest poza zasięgiem mniejszych podajników. Przeważnie można je spotkać w dużych zakładach produkcyjnych lub gospodarstwach. Różnorodność zastosowanych materiałów do produkcji tych urządzeń, a także ich wielofunkcyjność sprawiają, że można przenieść praktycznie wszystko, co ma małe rozmiary i nie spowodują one dużych uszkodzeń. Za pomocą tych podajników (wyprodukowanych przez Budrem) można transportować m.in. mały węgiel, zboże, cement, piasek, żwir, kruszywo, drobne skały, czy też inne kamyczki. Mniejsze modele można kupić bezpośrednio u sprzedawcy i nadają się na drobniejsze prace, gdzie stopień ryzyka uszkodzenia jest mniejszy. Większe maszyny są przeważnie nabywane przez duże zakłady, gdzie ilość transportowanego materiału jest bardzo duża.
Właściwe urządzenia do danych prac
Nie można zastosować danego rodzaju podajników do przenoszenia określonych granulatów. Jest to uzależnione od konstrukcji urządzenia, tempa przenoszenia, struktury drobnych materiałów, czy też pojemności przestrzeni roboczej. Trzeba pamiętać, że poszczególne przenośniki ślimakowe są produkowane do konkretnych prac, a ich zakres jest ściśle określony w instrukcji. Są one pożyteczne wszędzie, jednakże trzeba wiedzieć, jak ich używać, by najlepsze efekty były widoczne gołym okiem.