Płyny w samochodzie na prawo jazdy
Wydaje się, że prowadzenie pojazdu z czterema kołami ogranicza się tylko do dojeżdżania z jednego miejsca na drugie oraz stosowaniu się do podstawowych zasad panujących na drogach. Nic bardziej mylnego. Aby być dobrym kierowcą, trzeba też co nie co znać się na pojazdach i wiedzieć, do czego służą poszczególne elementy. Wiele z nich można poznać podczas kursów prawa jazdy i w ten sposób zaznajomić się z podstawowymi pojęciami motoryzacyjnymi. Aby móc swobodnie i bezawaryjnie poruszać się po drogach, trzeba regularnie sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych. Przyszli kierowcy muszą znać lokalizację poszczególnych zbiorników z olejami i płynami, ponieważ jest to element części praktycznej egzaminu na prawo jazdy Opole. Warto wiedzieć, do czego służą i gdzie są zlokalizowane.
Olej silnikowy
Podstawową czynnością, bez której nie dowiemy się, czy samochód jest zdolny do użytku jest sprawdzenie poziomu oleju silnikowego. Aby wykonać tą czynność, trzeba wyciągnąć bagnet, który ma kolorowe ucho (zazwyczaj żółte lub czerwone) i jest zlokalizowany zazwyczaj tuż przy pokrywie silnika i kolektorze wydechowym zamocowanym w górnej części bloku silnika. Patrzymy na końcówkę miernika i olej musi być między wskaźnikami minimum i maksimum. Lecz najpierw po pierwszym wyciągnięciu pręta trzeba wytrzeć końcówkę szmatką, włożyć bagnet z powrotem na miejsce i znowu wyciągnąć (można to poćwiczyć w Szkoła Jazdy D-H). Jak jest wszystko w porządku, można włożyć miernik poziomu oleju z powrotem na swoje miejsce.
Płyn hamulcowy
Innym ważnym elementem, bez którego nie jest możliwe bezpieczne przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie oraz zdanie egzaminu na prawo jazdy Opole, jest płyn hamulcowy, który odpowiada za skuteczne hamowanie pojazdu. Jego niewielki zbiorniczek jest widoczny na pierwszy rzut oka i zazwyczaj zlokalizowany jest tuż przy ścianie grodziowej, która znajduje się tuż pod przednią szybą i oddziela komorę silnika od przestrzeni pasażerskiej pojazdu. Aby sprawdzić poziom płynu hamulcowego, wystarczy zobaczyć, czy znajduje się on między kreskami oznaczającymi poziom minimalny i maksymalny.
Płyn do spryskiwaczy
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w komorze silnikowej jest zbiornik płynu do spryskiwaczy, który służy do oczyszczania czołowej szyby. Bardzo łatwo go rozpoznać, bo z daleka widać pionową rurę, która normalnie znajduje się tuż przy przedniej lampie samochodu na samym przodzie samochodu lub przednim błotniku znajdującym się z boku pojazdu. W tym przypadku trudniej wskazać poziom, ale gdy płyn znajduje się w okolicach pionowej rury, to znaczy, że wszystko jest w porządku.
Płyn chłodzący
Ostatnim elementem, bez którego nie jest możliwe zdanie egzaminu na uprawnienia do prowadzenia pojazdu czterokołowego jest wskazanie lokalizacji zbiornika płynu chłodzącego. Zazwyczaj jest ulokowany tuż przy pasie znajdującym się na samym przodzie komory silnikowej i blisko chłodnicy, by zmniejszyć drogę do dużego i ważnego elementu zapewniającego odpowiednie chłodzenie silnika, choć czasem jest przy przedniej lampie. Zbiornik ma nieregularne kształty, ale można go rozpoznać poprzez kolor płynu, który może być różowy. Poziom sprawdza się poprzez zobaczenie, czy płyn jest między low/min (poziom minimum) a full/max (poziom maksimum).
Czasami lokalizacje poszczególnych zbiorników mogą się różnić i są one uzależnione od specyfikacji poszczególnych pojazdów. Warto podczas kursów nauki jazdy przyswoić wiedzę na temat płynów eksploatacyjnych, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy umiejętność sprawdzenia ich poziomu przyda się podczas normalnego użytkowania samochodu. I nie chodzi tu o egzamin praktyczny.