Pierwsze kroki przy toczeniu

Pierwsze kroki przy toczeniu

Ewa Krajewska
frezowanie-cnc

Przy wszystkich czynnościach początki nie są łatwe i potrzeba czasu, by się przyzwyczaić i wykonywać je w sposób należyty i prawidłowy. O ile w przypadku prostszych, podstawowych działań czas na naukę jest krótszy, o tyle przy bardziej skomplikowanych i wymagających analitycznego myślenia poczynań, jak np. toczenie CNC, długość przyswojenia wiadomości jest proporcjonalnie dłuższy. Im więcej informacji trzeba przetworzyć, tym dokładniejszy musi być plan nauczania, który może trwać co najmniej kilka tygodni. Praca przy maszynie sterowanej numerycznie wymaga dużego doświadczenia i wiedzy na temat programowania, ustawiania i odpowiedniego reagowania na dane wydarzenia. Jak się tego nauczyć tak, by wszystkie czynności przychodziły z łatwością?

Spokojne, powolne nauczanie

Czas przyswajania informacji jest uzależniony od wielu czynników: zainteresowanie tematyką techniczną, podejście do sprawy, wrodzone umiejętności oraz program nauczania. Harmonogram zajęć teoretycznych i praktycznych musi być bardzo starannie zaplanowany, by młodzi adepci sztuki toczenia CNC nie zrobili krzywdy ani sobie, ani innym. W pierwszej kolejności otrzymują materiały dotyczące obrabiania elementów za pomocą urządzeń sterowanych numerycznie, a potem uczęszczają na zajęcia praktyczne, gdzie przyszli operatorzy poznają poszczególne funkcje maszyny i próbują programować tokarkę tak, by wykonała zadany program w należyty sposób. Wszystko musi się odbyć pod okiem wykwalifikowanego specjalisty (pracującego w NetSpec), który bardzo dokładnie wyjaśni poszczególne funkcje, pokaże w praktyce sposób montażu produktów obróbczych, przedstawi zasady BHP, a także opisze potencjalne skutki nieprzemyślanych czynności i błędów. Nauka musi odbywać się w sposób harmonijny i powinna być dostosowana do aktualnych postępów, gdyż kluczem do sukcesu jest prawidłowa obsługa urządzenia sterowanego numerycznie, a nie osiągnięcie jak najlepszego wyniku w jak najkrótszym czasie.

Nauka skoncentrowana na detalach

O prawidłowości procesu obróbczego decydują czasem nawet najmniejsze detale lub odchylenia, które mogą sprawić, że finalny produkt może działać niepoprawnie. Dlatego toczenie CNC musi być skoncentrowane na dokładności i tego się uczą początkujący operatorzy urządzeń takich jak tokarka. Program musi być nastawiony na końcowy efekt i potwierdzenie przez adeptów wysokich kwalifikacji nabytych podczas kursu, a jakość jest uzależniona od wielu czynników, które często nie są widoczne gołym okiem, ale mogą być decydujące dla zdrowia pracowników oraz funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz