Operator dźwigu – specyfika pracy
Operator dźwigu obsługuje dźwig wieżowy. Dzięki pracy operatora dźwigu Niemcy rozpoczyna się budowa nowego domu, kładziona jest pierwsza płyta fundamentowa. Praca jest bardzo uciążliwa, największe skupienie występuje podczas mocowania ładunku i jego zdejmowania z podłoża. Należy prawidłowo rozumieć i interpretować sygnały operatora dźwigu. W celu zapewnienia sprawnego działania wszystkich mechanizmów dźwigu operator maszyny wykonuje przeglądy techniczne, smarowanie mechanizmów, bierze udział w konserwacji zapobiegawczej.
Specyfika pracy jako operator dźwigu polega na tym, że trzeba pracować na dużej wysokości (do 80 metrów), w ciasnych warunkach, aby dostać się do kabiny będzie musiał wspinać się po drabinie dwa lub trzy razy dziennie. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych (burza, silny wiatr) prace zostaną przerwane. Operator dźwigu może monitorować wagę ładunku, wysokość, na jaką został podniesiony oraz odległość przebytą wzdłuż rampy W kabinie znajduje się nie tylko ogrzewanie, ale również klimatyzacja.
Kto nadaje się do pracy jako operator dźwigu w APL Bau?
Zawód operatora dźwigu wymaga od kandydata dobrego stanu zdrowia fizycznego, który musi być potwierdzony przez coroczną komisję lekarską. Jeśli kandydat ma choroby serca, nerek, zaburzenia układu nerwowego nie będzie dopuszczony do pracy.
Do specyficznych cech profesjonalnego operatora dźwigu należy dobra koordynacja ruchów oko-ręka i wyostrzony zmysł słuchu. Operator dźwigu wieżowego wznosi się na wysokość kilkudziesięciu metrów, dlatego osoby cierpiące na akrofobię (lęk wysokości) nie będą w stanie dobrze wykonywać swoich obowiązków. Zdolność koncentracji i wytrwałość są ważne dla operatora dźwigu. Ponieważ operator żurawia ma zawsze w swoim zespole co najmniej jednego innego zawiesiarza, specjalista musi umieć znaleźć wspólny język z ekipą w pracy zespołowej.