Odbiór mieszkania – czy jest się czego bać?

Odbiór mieszkania – czy jest się czego bać?

Ewa Krajewska
architekt Opole

Decydując się na zakup nowego domu lub mieszkania, w końcu nadchodzi ten wyczekiwany dzień – odebranie kluczy. Wraz z nimi następuje tzw. odbiór techniczny. To bardzo ważny etap. Możemy zdecydować się na samodzielne przeprowadzenie tej procedury lub skorzystać z fachowców – architekta (Opole), budowlańca lub specjalistyczną firmę. Wszystko po to by uniknąć kłopotów w przyszłości.

Odbiór deweloperski

Zdarza się, że w inwestycjach deweloperskich znajdują się wady. Najczęściej są to drobne błędy, ale należy mieć świadomość że zdarzają się tez poważne wady np. konstrukcyjne. W takiej sytuacji laikowi ciężko będzie określić czy dane rozwiązanie architektoniczne jest właściwe i będzie spełniać swoją rolę. Do drobnych, acz często pojawiających się błędów należą m.in. krzywe ściany, porysowane okna czy spękania na tynku. Większość takich wad można bez problemu naprawić. W przypadku poważniejszych błędów jak np. odchyłów ściany od pionu (o ile nie zagraża to bezpieczeństwu konstrukcji) istnieje szansa na wynegocjowanie bonifikaty. Kontrolowana jest także zgodność z projektem architektonicznym czy standardami wykończenia oraz zgodność z zapisami w umowie.

Pomoc od architekta bardzo się przyda

Wybierając osobę, która będzie pomagała nam przy odbiorze mieszkania powinniśmy pamiętać, że musi ona posiadać wiedzę dotyczącą zagadnień techniczno-budowlanych. Taka zaufana osoba jak np. architekt (Opole) doradzi nam i zwróci uwagę na sprawy, które mogłyby nam umknąć. Do odbioru mieszkania lub domu należy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia które ułatwią nam określenie czy wszystko jest ok. Są to kątowniki, poziomice, dalmierze czy wilgotnościomierze. Jeżeli zdecydujemy się na profesjonalną firmę (sprawdź architekt Opole) to z pewnością ich inspektorzy będą posiadać odpowiednie wyposażenie.

Odbiór mieszkania to spory stres. W takiej sytuacji warto mieć przy sobie kogoś kto spojrzy na całą sprawę z boku. Specjalista, który będzie nam towarzyszył przy odbiorze mieszkania powinien posiadać wiedze na temat projektowania, standardów wykończenia i przepisów budowlanych. Z fachowcem pod ręką możemy być pewni, że nic nam nie umknie, a odbiór wymarzonego domu lub mieszkania przebiegi sprawnie i bez problemów.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz