Niebezpieczne połączenie za kółkiem
Nikt nie wyobraża sobie dnia bez używania telefonu komórkowego, choć w tym przypadku bardziej pasuje tu określenie smartfon, bo obecne komórki mają wiele różnorodnych aplikacji, które mają nam ułatwić życie. Obecna technologia pozwala na rozmowę przez telefon za pomocą zestawu głośnomówiącego, dzięki której konwersację telefoniczną można przeprowadzać podczas jazdy bez trzymania telefonu. Jednak i tak w dalszym ciągu wielka rzesza kierowców trzyma telefon podczas rozmowy, powodując tym samym zagrożenie na drodze. Jak wywołujemy zagrożenia podczas dyskusji telefonicznej? Co może grozić za to wykroczenie?
Rozmowa przez telefon – 5 punktów karnych
O tym, że rozmowa przez telefon jest niebezpieczna mówią instruktorzy zarówno w mediach, jak i podczas kursów na prawo jazdy Opole. Wyjaśniają i pokazują, dlaczego jest to ryzykowne i jakie negatywne skutki może wywołać. Zazwyczaj po telefon sięgamy wówczas, gdy ktoś do nas dzwoni lub wysyła wiadomość tekstową (rzadziej graficzną). Wtedy chcemy jak najszybciej odebrać telefon i rozpoczynamy rozmowę. Podczas sięgania po telefon lub jego odłożenia po rozmowie odrywamy wzrok na chwilę (ok. 1-2 sekundy) i w ten sposób nie wiadomo, jak skierujemy pojazd, gdy nie widzimy drogi i gdy nie mamy należytej kontroli nad pojazdem. Podczas tych dwóch sekund przeznaczonych na sięgnięcie po telefon przejeżdżamy przy prędkości ok. 60 km/h ok. 34 metrów, a gdy prędkość jest większa, automatycznie dystans przebyty bez kontroli nad autem w danym czasie proporcjonalnie się zwiększa. Ryzykujemy wtedy zjechaniem z drogi i możemy w ten sposób spowodować zagrożenie zderzenia z innym pojazdem lub opuszczenie drogi. Gdy rozmawiamy, wtedy nasza koncentracja jest skierowana na osobie, z którą konwersujemy i przy takiej rozmowie jedna ręka trzyma telefon, a druga kierownicę. To nie tylko utrudnia prowadzenie pojazdu, ale też ogranicza manewry związane z obsługą pojazdu, np. nie możemy w płynny sposób zmieniać biegów (czasami trzeba puścić kierownicę, by to zrobić), a prowadzenie jedną ręką zmniejsza naszą reakcję na nieprzewidziane zdarzenia na drodze oraz powoduje mniejszą kontrolę nad pojazdem. W najlepszym przypadku możemy otrzymać mandat w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych, a pięć takich wykroczeń w ciągu roku może spowodować utratę prawa jazdy Opole (zdobądź ze Szkoła Jazdy D-H). Gorsza wersja zakłada wypadek, a tu skutki mogą być nawet tragiczne, z ofiarami śmiertelnymi włącznie.
Nie ryzykuj swoim bezpieczeństwem
Aby uniknąć przykrych skutków związanych z rozmową przez telefon podczas jazdy, należy zainwestować w zestaw głośnomówiący, albo zjechać w bezpieczne miejsce, zatrzymać się i dopiero wtedy sięgnąć po smartfon, by albo z kimś porozmawiać, albo odczytać wiadomość. Może i przy drugiej opcji stracimy trochę czasu, ale wtedy zwiększymy bezpieczeństwo i nasza droga do celu będzie mniej stresowa i bardziej przez nas kontrolowana. Jeśli prowadzimy samochód, a w tym momencie zadzwoni telefon, nie należy się śpieszyć z jego odebraniem, bo prędzej czy później do rozmowy dojdzie, tylko odłożymy w czasie. Nawet jeśli temat rozmowy jest pilny, kilka sekund zwłoki nie spowoduje zmiany planów. Jeśli mamy zaplanowaną rozmowę na daną godzinę, zaplanujmy naszą ewentualną podróż tak, by w tym czasie nigdzie nie jechać. Plany nie uciekną, a niepotrzebna rozmowa podczas jazdy może spowodować ich niezrealizowanie, czasami na zawsze.