Najlepszy sprzęt do toczenia CNC

Najlepszy sprzęt do toczenia CNC

Ewa Krajewska
firma budowlana

Każdy nowy sprzęt dopiero co przywieziony na wskazane miejsce musi być sprawdzony pod wieloma względami. Wszystko po to, by w trakcie produkcji nie dochodziło do żadnych niespodzianek. Także urządzenie wykonujące toczenie CNC powinno być przetestowane w taki sposób, żeby każda osoba obsługująca daną maszynę mogła bez problemu wykonywać wyznaczone działania. Tu nie można sobie pozwolić na żaden błąd, gdyż każde uchybienie może wpłynąć na jakość finalnego wyrobu.

Wielofazowe sprawdzenie

Pierwsze testy nowej maszyny sterowanej numerycznie wykonywane są tuż po jej finalnym złożeniu w miejscu, gdzie została ona wyprodukowana. Tam sprawdza się ogólne działanie i reakcje na zadane polecenia, a ewentualne błędy fabryczne są natychmiast korygowane. Później jest dostarczana na wskazane miejsce (np. NetSpec) i tam odbywają się kolejne działania sprawdzające prawidłowość planowanych czynności. W tym miejscu mają brać udział wyznaczeni pracownicy danego zakładu, czyli ostatecznego użytkownika, którzy zapoznają się z możliwościami tokarki i sprawdzą jej możliwości. Podczas sesji testowej wykonywane są najczęstsze zadania, a do tego mają służyć próbki o parametrach podobnych do finalnych wyrobów. Każda czynność jest wykonywana tak jak podczas normalnej pracy, żeby odzwierciedlić prawdziwe warunki. Jeżeli toczenie CNC nie przebiegnie zgodnie z planem, wtedy korygowane są błędy w ustawieniach i wdrażane są aktualizacje oprogramowania. Testy są wykonywane do momentu, kiedy wszystkie funkcje działają poprawnie i od tej pory można działać i produkować wyroby najwyższej jakości. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby przy wdrażaniu nowych przedmiotów i projektów wykonać próbne działania, a w razie problemów zgłosić je producentowi, który w krótkim czasie rozwiąże problem i znajdzie odpowiednie rozwiązanie zapewniające lepszą pracę i osiągnięcie satysfakcjonującego efektu.

Cierpliwość przekładająca się na jakość

Podczas testów trzeba zachować należyty spokój, a w razie niepowodzeń nie należy wykonywać żadnych nerwowych ruchów. Toczenie CNC to jedna z najistotniejszych gałęzi przemysłu ciężkiego i wymagana jest precyzja oraz szybkość w jednym momencie, a żeby to osiągnąć, trzeba cierpliwie sprawdzać wszystkie możliwości i korygować ewentualne niedociągnięcia. Wtedy droga do dużych zysków jest znacznie prostsza, a poziom zaawansowania działań może być harmonijnie zwiększana.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz