Jak wykonać wrzeciono tokarki?

Tokarka sterowana numerycznie składa się z bardzo dużej ilości podzespołów, które decydują o tym, czy toczenie CNC będzie przebiegało prawidłowo. Jedne z nich są widoczne na pierwszy rzut oka, ale są również i takie, które nie sposób zobaczyć patrząc ogólnie na to urządzenie. Do pierwszej grupy części składowych z całą pewnością zaliczamy wrzeciono, które odpowiada za prawidłowe mocowanie obrabianego elementu i z tego względu mówi się, że jest to najważniejsza składowa całego urządzenia zwanego tokarką. Jak się wykonuje podstawę mocującą przedmiot i na co należy zwracać uwagę przy obrabianiu tego elementu?

 

Wrzeciono produkowane numerycznie

 

W tym artykule skupimy się na najważniejszym elemencie, czyli uchwycie, który podczas toczenia CNC obraca się, umożliwiając wykonanie odpowiednich kształtów. Plan działania musi być dostosowany do projektu całościowego urządzenia i zgodny z podanymi wymiarami. Najpierw dany półprodukt mocuje się do istniejącego wrzeciona, a następnie ten element zostaje poddany obróbce, w której uzyskuje się odpowiednią średnicę, a także wyrabiane są otwory pod różne śruby w odpowiednich miejscach. Podczas pracy możliwe jest kilkukrotne przełożenie elementu, by uformować zarówno wierzchnią, jak i wewnętrzną część. Potem należy uformowany element założyć do frezarki (używanej w NetSpec), gdzie wykonuje się odpowiednie wyżłobienia oraz wgłębienia pod uchwyty, które także można wykonać przy pomocy urządzenia frezującego. Po wszystkich czynnościach obróbczych oczyścić wszystkie komponenty oraz wygładzić wszystkie ostre krawędzie, które mogą spowodować różnego rodzaju urazy lub skaleczenia.

 

Precyzja kluczem do precyzji

 

Aby wrzeciono spełniało swoje zadanie, należy do jego wykonania przygotować się bardzo starannie i skoncentrować się na każdym, nawet najmniejszym, aspekcie. Wszystkie wymiary oraz położenia otworów muszą być bardzo dokładnie opisane, by toczenie CNC z udziałem przygotowanego wrzeciona przebiegało bezproblemowo i zgodnie z wszystkimi standardami. Jeśli chociaż jeden element nie będzie wykonany we właściwy sposób, ryzyko wydania nadprogramowej ilości pieniędzy wzrasta, co może spowolnić rozwój zakładu i zwiększyć grono niezadowolonych klientów. Dlatego warto czasami niektóre czynności wykonywać wolniej, ale dokładniej i staranniej, by wszystkie procesy były wykonywane zgodnie z planem.