Jak wyczyścić sprzęt stomatologiczny?

Codziennie w przeróżnych gabinetach dentystycznych wykonywanych jest kilkadziesiąt zabiegów mających na celu wyleczenie wszelkiego rodzaju chorób oraz usunięcie uszkodzeń na zębach. Urządzenia pracują non stop, a nie można dopuścić do sytuacji, gdzie po każdej czynności stomatologicznej na jednej osobie wykonuje się następną bez odpowiedniego przygotowania. W tym przypadku chodzi o dezynfekcję poszczególnych przyrządów. Wydaje się, że jest to prosta i banalna czynność, którą powinien wykonać nawet najmniej doświadczony stomatolog Opole. Praktyka pokazuje jednak, że do perfekcyjnej czystości nie wystarczą zwykłe środki typu woda i mydło. W tym artykule przedstawimy sposoby na czyszczenie narzędzi różnymi sposobami.

 

Płynne czyszczenie

 

Najczęściej atrybuty dentystyczne są dezynfekowane za pomocą płynów posiadających specjalne składniki, które mają usunąć wszystkie, nawet najmniejsze, nieczystości osiadające się szczególnie na końcówkach przyrządów. W zależności od materiału, z którego dane urządzenie jest wykonane, stosuje się odpowiednio dostosowane detergenty. Końcówki chirurgiczne najlepiej zanurzyć w odpowiednim roztworze, a następnie czyścić specjalnym olejem w sprayu. Po tym wszystkim należy dać do sterylizacji, by mieć pewność, że wszystkie bakterie zostaną usunięte i wypłukać bieżącą wodą. W przypadku obrotowych narzędzi używanych przez stomatologa w Opolu, konieczne jest ich zanurzenie w preparacie dobranym do urządzenia, a następnie trzeba je opłukać i wysuszyć, by nie dopuścić do wystąpienia korozji. Piaskarki owinięte specjalnym papierem należy sterylizować w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza, lecz najpierw resztki piasku usuwa się sprężonym powietrzem.

 

Inne metody na czysty sprzęt

 

Do bardzo wrażliwych narzędzi ze szlachetnej stali lub tworzyw sztucznych stosowane są ultradźwięki, które skracają czas dezynfekcji i czyszczą dawno nieumyte powierzchnie poszczególnych urządzeń i końcówek (używanych przez PraxiDent). Trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta, bo każde, nawet najmniejsze, odchylenie od norm może spowodować uszkodzenie czyszczonego elementu i co za tym idzie, wydatki na nowe narzędzia. Wszelkie kosze i pojemniki powinny być puste, przeguby narzędzi muszą być otwarte, a woda z dodanym środkiem czyszczącym, w której mają być zanurzone narzędzia ma być ciepła, ale nie może przekroczyć pewnego poziomu. Roztwory trzeba wymieniać co najmniej raz dziennie, by uniemożliwić osiadanie się bakterii w naczyniach. Zalecenia dotyczące właściwej dezynfekcji ultradźwiękami dostaje stomatolog Opole podczas odbierania sprzętu dentystycznego i to od niego zależy jakość wykonywanych usług.

 

Nie można lekceważyć żadnego brudu

 

Do obowiązków każdego pracownika gabinetu stomatologicznego jest nie tylko leczenie chorych zębów, ale także regularne czyszczenie wszystkich używanych narzędzi oraz dbanie o nie tak, by służyły one przez bardzo długi czas. Od tego, czy poszczególne urządzenia są czyste, czy też nie, zależy nie tylko zdrowie naszych zębów, ale także reputacja firmy dentystycznej i jej przyszłość. Wszystkie czynności wykonywane przez stomatologa z Opola muszą być dokładnie wykonane i skrzętnie zanotowane, by w razie problemów można było zidentyfikować źródło ewentualnego problemu i żeby nasza wizyta nie kojarzyła się z wiecznymi katorgami.