Jak wybrać farby do malowania w kuchni?

Jak wybrać farby do malowania w kuchni?

Ewa Krajewska
farby-opole

Wybierając farbę większość z nas w pierwszym momencie skupia się na jej kolorze. Nic dziwnego, jednak równie ważny, jak kolor jest rodzaj wykorzystywanej farby. Na rynku możemy obecnie znaleźć farby akrylowe, lateksowe, winylowe, dekoracyjne, tablicowe czy ceramiczne. Czym się różnią i jaka farba najlepiej sprawdzi się w kuchni?

 

Farby Opole – co wybrać?

 

Kuchnia, to obok łazienki, jedno z pomieszczeń zaliczanych to tzw. pomieszczeń mokrych. W skrócie oznacza to, że istnieje tam ryzyko kontaktu z wodą oraz intensywnymi zabrudzeniami. W przypadku pomieszczeń, które szczególnie narażone są na zabrudzenia, warto wybrać farbę łatwo zmywalną – lateksową. Takie farby nie tylko odporne są na zachlapania, ale także pozwalają na wycieranie zabrudzeń wilgotną ścierką. To właśnie farbą lateksową najbliżej jest, jeżeli chodzi o funkcję, do popularnej dawniej w kuchniach lamperii. Chociaż wygląd dzisiejszych farb jest dużo lepszy, to właściwości pozostały podobne. Równie dobrze w kuchniach i łazienkach sprawdzi się farba tablicowa. Ona także nadaje się do kontaktu z wodą i zmywania.

Podobne właściwości do farby lateksowych mają farby winylowe. Z tą różnicą, że nie nadają się one do szorowania oraz pomieszczeń z dużą wilgotnością. Słabo przepuszczają one parę wodną, więc o ile w kuchni mogą się sprawdzić, do łazienek stanowczo odradzamy. Jeżeli zależy nam by wykorzystać farby Opole tuż nad blatem, czyli w miejscu szczególnie narażonym na zabrudzenia warto zwrócić uwagę na klasy farb. Oznaczone są one liczbami od I do III. Im wyższa klasa tym mniejsza odporność na czyszczenie. Farby o klasie I to tzw. farby odporne na szorowanie. Możemy je stosować m.in. nad blatami, przy kuchenkach i zlewach, ponieważ z łatwością dają się wyczyścić nawet z trudnych zabrudzeń. Farby o klasie II nadają się do mycia na mokro, jednak nie do szorowania, a farby o klasie III zdecydowanie nadają się wyłącznie do pokojów, gdzie nie ma wilgoci.

Udostępnij

O Autorze: Ewa Krajewska

Zostaw komentarz