Jak utrzymać tokarkę przy życiu?

Przez cały czas użytkujemy wiele przedmiotów codziennego użytku i one ulegają stopniowemu zużyciu, bez względu na to, jak intensywnie z nich korzystamy. To, jak bardzo zużyta będzie rzecz, z której na co dzień korzystamy, zależy od tego, jak często jest użytkowana i jak intensywnie jest wykorzystywana. Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy nie ma jakichkolwiek uszkodzeń, czy też niedoróbek. Jednym z przedmiotów, który jest intensywnie użytkowany jest tokarka sterowana numerycznie, która służy do obrabiania elementów o kształcie kołowym. W wielu zakładach przemysłowych jest użytkowana od kilku do kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu razy w ciągu dnia, co sprawia, że konieczne są częste i dokładne kontrole, które mają sprawić, że to urządzenie będzie dobrze funkcjonować przez bardzo długi czas.

Mechanika to podstawa

Najbardziej podatne na uszkodzenia są elementy mechaniczne pracujące niemal przez cały czas przez kilkanaście godzin dziennie i to właśnie one muszą być skontrolowane w pierwszej kolejności, a w szczególności: napęd wrzeciona, śruby kulkowe, napędy posuwu, czy też mechanizmy sterujące ruchem ostrza skrawającego. Najpierw trzeba wyłączyć całe zasilanie urządzenia wykonującego toczenie CNC, a następnie ogrodzić miejsce, w którym będzie dokonany przegląd. Potem wykwalifikowany mechanik zdejmuje elementy zakrywające mechanizm, a następnie sprawdza poszczególne elementy i w razie konieczności wymontowuje te elementy i sprawdza je. Jeśli są uszkodzone, to można je albo naprawić, albo wymienić na nowe. Najczęściej używanym elementem tokarki jest ostrze odpowiedzialne bezpośrednio za obrabianie elementów i trzeba go wymienić kilka razy dziennie, by jakość obróbki była jak najwyższa. Jedną z podstaw użytkowania jest regularne używanie smarów i płynów eksploatacyjnych, gdyż one wpływają na odpowiednie działanie wewnętrznych elementów i regularne dopełnianie płynów zwiększa żywotność.

Elektronika też może być problematyczna

Warto też od czasu do czasu sprawdzać oprogramowanie urządzenia (dostępnego w NetSpec), ponieważ czasami jego awarie mogą doprowadzić do nieprzewidzianych zdarzeń podczas pracy. W tym celu należy mieć włączone urządzenie i sprawdzić wszystkie czynności panelu sterującego. Jeśli dochodzi do jakichkolwiek problemów, to można albo zaktualizować oprogramowanie, albo wymienić poszczególne elementy. W przypadku drugiej opcji, trzeba wyłączyć urządzenie wykonujące toczenie CNC i za pomocą mierników sprawdzić, gdzie tkwi problem. Następnie należy ponownie włączyć tokarkę i gdy wszystko działa jak należy, można użytkować obrabiarkę.

Po wszystkich czynnościach naprawczych, czy też kontrolnych, trzeba próbnie włączyć urządzenie, zrobić kilka testów i jeśli będzie 100-procentowa pewność, że nie będzie żadnych następnych awarii, tokarka CNC może wrócić do normalnego trybu pracy. Tego typu prace mogą wykonywać jedynie doświadczone osoby mające doświadczenie w naprawach urządzeń sterowanych numerycznie. Wszystkie czynności muszą być przeprowadzone zgodnie z instrukcją obsługi danej maszyny i z zachowaniem wszelkich przepisów BHP. Nie można używać poszczególnych części dłużej niż zalecano w instrukcji, bo to może doprowadzić do dużej awarii urządzenia i zainwestowania dużej ilości pieniędzy w nowe urządzenie.