Jak stworzyć końcówkę frezującą?
W dzisiejszych czasach na obrabiarkach sterowanych numerycznie można stworzyć niemal absolutnie wszystko, nawet najbardziej skomplikowane elementy. Tylko że w przypadku bardziej złożonych elementów trzeba użyć bardziej skomplikowanych obrabiarek, które wykonują wiele czynności w jednym. W przypadku końcówki stosowanej do frezarki CNC wystarczy zastosować samą tokarkę. Jednak trzeba w tym przypadku ustawić na tokarce dedykowany program, by końcówka miała odpowiednie wymiary i żeby cała powierzchnia była odpowiednio gładka. Z pozoru jest to prosta czynność, lecz tak jak przy każdym obrabianym elemencie, trzeba stosować się ustalonych zaleceń, by cały proces toczenia końcówki frezującej przebiegał bezproblemowo.
Projekt
Najpierw trzeba wykonać odpowiedni projekt, zawierający wszystkie najważniejsze parametry obrabianego elementu, który stanie się końcówką frezującą (długość, średnica podstawy, kąt nachylenia). W zależności od ustawień, można od razu podczas projektowania zaprogramować działanie tokarki podczas toczenia CNC tak, by podczas wgrywania programu tokarka od razu wiedziała, jak końcówka tnąc ma ciąć. Proces toczenia CNC (w NetSpec) rozpoczyna się od wgrania wykonanego na komputerze projektu końcówki frezującej. Potem mocuje się obrabiany materiał do wrzeciona poprzez uchwyty, a następnie kluczem przykręcamy mocniej śrubę, która reguluje położenie chwytaków do momentu, kiedy przyszła końcówka frezująca będzie mocno przylegała do elementów mocujących, by podczas obrabiania nie było żadnych komplikacji. Zamocowane ostrze musi być skierowane w stronę przygotowanego materiału i wrzeciona, a najostrzejszą część należy ustawić w stronę środka obrabianego elementu. Samo toczenie CNC odbywa się w taki sposób, że najpierw wbudowany czujnik sprawdza wymiary obrabianego materiału, i na tej podstawie urządzenie opracowuje plan działania. Po włączeniu tokarki wrzeciono wraz z zamocowanym materiałem obraca się, a praca urządzenia polega w tym przypadku na tym, że ostrze stopniowo będzie się kierowało ku środkowi i podstawie przyszłej końcówki frezarki. Najpierw ostrze ustawione jest tuż przy krawędzi materiału i usuwa niewielką ilość materiału na małej powierzchni, a podczas następnych cięć na początku każdej kolejnej sesji końcówka tnąca kieruje się na początek materiału i wsuwa się głębiej w stronę środka, a droga ku podstawie staje się coraz dłuższa i tym samym ostrze usuwa coraz większą liczbę materiału. Nie można usuwać całego naddatku za jednym razem, ponieważ wióry mogą być zbyt długie i spowodować uszkodzenie urządzenia. Ostatnia faza polega na tym, że ostrze tokarki CNC po zakończeniu przedostatniego cięcia wysuwa się na zewnątrz i kieruje się w stronę wierzchołka, a potem przesuwa się w stronę samego środka obrabianego materiału i podczas cięcia kieruje się stopniowo w stronę podstawy i na zewnątrz. Podczas całego procesu woda cały czas ochładza urządzenie i przyszłą końcówkę, by temperatura nie była za wysoka. Gdy proces toczenia zostanie zakończony, należy wyłączyć tokarkę (znajdującą się w NetSpec), a następnie poczekać aż urządzenie i wykonane ostrze wystygną i wtedy można wyjąć świeżo zrobiony element.
Wykonanie
Produkcja końcówki frezującej poprzez toczenie CNC jest prosta, ale wymagająca precyzji i przemyślanych działań. Ważne jest to, jaką długość ma obrabiany materiał, jaki ma być kąt między wierzchołkiem a podstawą i jaka jest średnica podstawy. Plan działania musi być dokładnie opracowany, by nie było żadnych niepotrzebnych cięć i żeby powierzchnia obrabianego elementu była równa oraz pozbawiona ostrych elementów. Wykonanie trwa kilka minut, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej końcówki tnącej urządzenia sterowanego numerycznie będzie bardzo duża